MENU

Bina yaparken internet altyapısı kurmak zorunlu

Yabancı cepçiler görüşme odasına

08/03/2015 Comments (9) Views: 1501 DONANIM, MANŞET, POLEMİK

Yerli Türk Vestel ve Apple karşılaştırması

Yazı için önemli not: Vestel’in yüzde 100 Türk dediği ayrıntıyı notlarımda bulamadım. Bu anlamda onu buluncaya kadar ilgili bölümü (başlıktaki bir kelime ve en alttan en üstten birer satır) yazıdan kaldırıyorum. Ama bu yazının ana fikri yüzde yüzlük olayı değil. Yerlilik tartışması. Bunu okuyan herkesin anlayacağını ummuştum düzeltir özür dilerim

Vestel CEO Turan Erdoğan

Şununet bir biçimde ifade etmek gerekiyor: Bir telefonun bir ülkeye ait olması için o ülke ya da şirketinin içine yaptığı katkının ortalamanın üstü olması gerekir. Veya şöyle bir durumun olması lazım: Diyelim ki Qualcomm’un ülkesi Türkiye ile maraza çıkardı, size “sana bir daha işlemci vermiyorum” dedi. Bu durumda siz ağzınızı havaya açıp telefon işinden çıkıyor musunuz yoksa biraz para harcayıp bunu ikame edebilecek misiniz… Bunu da bir düşünün.

Konu ne zaman açılsa “ama Apple da ABD’de üretilmiyor” diyen bazı çok akıllı dilbazlar var. Biz burada üretilmesinden bahsetmiyoruz ki… Öncelikle ürün o ülkede üretilince o ülkeye ait olmuyor. Apple istese bunu üretebilir ama daha ucuza gelsin diye o ülke dışında bunu üretip ülkeye daha çok katkı sağlıyor.

Nasıl mı? Açıklayalım:

 • Apple’ı oluşturan ürünler; ABD’den İsrail’e, Singapur’dan Tayland’a, Çek Cumhuriyeti’nden Güney Kore’ye, Çin’den Vietnam’a kadar birçok ülkede üretiliyor.
 • Apple üretim zincirini isterse ülkesine getirebiliyor ve bu ürün başı 4 dolarlık bir maliyet çıkarıyor.
 • Ürünleri ABD’de üretirse iş günü pahalılığı yüzünden 600 milyon dolarlık bir maddi kayba uğruyor.
 • Tüm ürünleri ABD’de üretirse, ABD malı olan ürünler için yüzde 35 daha fazla vergi ödemek zorunda kalacak.

Ne kadar enteresan rakamlar değil mi? Pemi ABD’ye katkısı ne ona da bakalım:

 • Apple ekosistemi ABD sınırları dahilinde 598 bin 500 iş yaratmış durumda.
 • Yaratılan işlerin dağılımına bakılacak olunursa… 80 bin Amerikalı Apple için ülke sınırları dışında çalışıyor.
 • 291 bin Amerikalı iOS uygulamaları üstünden ciddi para kazanıyor.
 • ABD perakende pazarında 26 bin kişilik iş olanağı yaratmış durumda.

Bunları Vestel sağlayabiliyor mu? Belki zorlarsak yaptıklarını söyleyecek birileri çıkabilir. Yeterince yüksek sesle sorarsak ülke yönetiminden dahi bu rakamları verecek birileri çıkacaktır.

Şimdi gelelim Apple’ı gerçek Amerikalı yapan işlere:

 • Bir ABD şirketi olan Avago Technologies buradan ciddi ekmek yiyor.
 • Bir ABD şirketi olan Texas Instruments cihaz içine geliştirdikleriyle çok ciddi paralar kazanıyor.
 • Bir ABD şirketi olan Fairchild Semiconductors tam kapasiteyle sadece Apple’a çalışıyor.
 • Baktığınızda bu adı geçen şirketler de Çin, Malezya ve Singapur gibi ülkelerde üretim yapıyor. Ama ABD şirketi ve paraları ABD’ye geliyor orada vergilendiriliyor.

Yapılan bir araştırma diyor ki Apple’ın ihtiyacı olan sayıda üretimi yapmak için ihtiyaç duyulan fabrikalar için 8 bin 700 mühendis ve 200 bin çalışan gerekli. Bunları bir araya getirmeniz ABD’de 9 ay sürüyor, Çin’de ise 15 gün.

Bu bilgiler ışığında oluşan fikirleri TKNLJ formatında maddelerle sıralayayım:

 • Bir telefonun Türkiye’de bir araya getirilmesi onu Türk yapmaz.
 • Bir telefonun Çin’de üretilmesi onu ABD’den koparmaz.
 • Şirketler bir ürün üstüne koydukları katma değerle övünmelidir ürettikleri yerle değil
 • Şirketler o ürünü üretirken yarattıkları ekosistemle övünmelidir reklama çıkardıkları yağız gençle değil

Tags: , , , , , ,

9 Responses to Yerli Türk Vestel ve Apple karşılaştırması

 1. obircoder dedi ki:

  Biri bir şeyler yapmaya çalışır sizin gibiler de taş atmaya çalışır işte. Ne olursa olsun bir adım atmış adamlar değil mi? Sizde o bile var mı peki? YOK! Klavye başında eleştirin anca…

 2. Serhat Bey Kardeşim, bu global dünyada yerli malı diye bir ürün kalmadı. Mercimeğinden, çiçek tohumuna en küçük çipinden, o-ringe kadar nereden ucuz bulurlarsa getirmekteler.Kaliteyi pek umursayan yok. Bence önemli olan daha önce keşfedilmiş bir ürünü kopyalayarak ülke içinde üretmek değil. Sen kendin araştırmaların sonucu ortaya yenilik getirebiliyor musun? Yazılımlar üretebiliyor musun. Siz mi yazmıştınız,tam hatırlamamaktayım, WhatsApp satıldığında 55 kişi çalışmaktaymış, ancak Türkiye’nin en değerli dört firmasının toplam değerinden daha yüksek bedelle satılmış. Sen Türkiye’de uyduruk 176 üniversitene hoca yetiştiremiyorsun, değil araştırma, geliştirme yapacaksın.Hiç mi yok, tabii var, ancak iki elin parmakları kadar. Ha, uygun maliyetle kopyalamak da lazım, çünkü içeride istihdam yaratıyor. Üstelik kopyalanacak çok fazla konvansiyonel ürün de mevcut.Haliyle iş bilene. Büyüme palavraları sıkıyorlar, ama işsizlik ortada. Vestel reklamını yapıyor, bizler de yiyor görünüyoruz. Takma kafana. Yalakalar konuşsun.

 3. Teknolog-Izmir dedi ki:

  Basının işlevinin eleştiriden ibaret olduğunu sanmıyorum. Yazınızın ana konusu ‘Apple Vestel’den daha iyi firmadır’ ise , bunu zaten tüm dünya biliyor. Huawei firmasını tanır mısınız bilmem, Huawei firması ilk telekom işine girdiğinde sadece transistör ithal eden bir firmaydı şu anda tüm dünyaya patent satan bir Çin firması. Bunlar küçük adımlar olabilir, PR’ı abartılı yapılıyor olabilir ancak burada basına düşen vazife yıkıcı değil yapıcı eleştirilerde bulunmaktır.

  • Serhat Ayan dedi ki:

   Yapıcı eleştirilere örnek verir misiniz? Ben yurt dışında bir ürünün yerli sayılması için neler yapıldığını dile getiriyorum. Basının işlevi herkesin yaptığı gibi kayıtsız şartsız çok beğenmek değildir. Firmalar çok beğenen insanları seviyorlar. Çok sevilen, beraberinde gezilere götürülen insanları okuyacak onlarca site var. Ben çok basitçe neyi yapmadıklarını söylüyorum. Neyi yapmadıklarını da söylüyorum. Bunun batmaması gerekiyor. İnsanların bundan kendine yapacak işler çıkarması gerekiyor. Sizin okur olarak o şirketlere şöyle yap da ülke daha fazla kazansın demeniz gerekiyor. Herkes kendine düşeni yaparsa ülke bir yere doğru gidecektir

 4. bb dedi ki:

  Yerli teknoloji üretimi diye keşke bir şey olsa, teknoloji üretmeden , “teknoloji üretiyoruz” sloganını kullanan firmaların , algı yönetimiyle milleti kandırdığı kanısındayım.

 5. JoanneHen dedi ki:

  Tts Doxycycline Affinity Does Lipitor Cure Hair Loss . Testosterone To Buy Online In Uk Crestor Usage [url=http://www.netvibes.com/amoxicillinbuy ]Online No Prescription Weekend Buy Amoxicillin Without[/url] Drug Zocor Lipitor Prescription Paper Acetaminophen Child Fosamax And Esophagus Problems Macrobid For Men Sperm . Promethazine With Codeine Shirt Macrobid Mechanism Nitrofurantoin Monohydrate Nsaid Interaction Low Dose Aspirin [url=http://www.netvibes.com/pricestramadol ]Buy Discount Tramadol Free Doctor[/url]. Drug Interactions Claritin Benadryl Allergy Symptoms Motrin Hives Drug Interactions How To Write A Pharmacy Doxycycline Levoxyl Brand Levothyroxine .

 6. JoanneHen dedi ki:

  It is allocated with lipitor 80 mg price azole antifungals, and with chest milk in. Imitrex No Rx Cheapest Prilosec Coupon Code [url=http://www.netvibes.com/pricestramadol ]Tramadol As A Recreational Drug Discount[/url]. Clarinex Valtrex Acyclovir Patanol Happy New Year Weight Loss Resolution Aspirin Dipyridamole Non Prescription Generic Zovirax Use During Pregnancy . Absorption Prednisone Inhibited Antacids Buy Lamictal Capsules . Fexofenadine Hcl) along with free shipping from Global Meds Canada at cheap. Buy Allegra 60mg online at lowest discount price. Free shipping on many Aleve is.2 days ago. Buy Aleve Online, Click here! Fast, cheap and discreet delivery. Buy Aleve Online [url=http://www.netvibes.com/amoxicillinbuy ]Amoxicillin Topical Gel Online No Prescription Buy[/url] 500mg tablets online. purchase glucophage 500mg tablets online buy.21 Aug 2013. BUY GLUCOPHAGE NO PRESCRIPTION. Beston of Tiny Monster, Kamagra Gel Indian Fluoxetine Mdma Drug Interactions Tadalafil Generic Herbal

 7. Teresatiz dedi ki:

  Phentermine Effects Pulmonary Hypertension Drug Allergy Spots Treatment . Addiction Of Caffeine And Nicotine Metformin Kinetics Onset [url=http://www.netvibes.com/amoxicillinbuy ]Buy Amoxicillin Online No Prescription Pharmacy[/url] Information about Rogaine and Minoxidil hair regrowth treatments, online ordering, and worldwide shipping. Sc Hypertension Does Amoxicillin Contain Tetracycline Late After Plan B Birth Control Pills . Losec Order Mastercard Buy Drug Without Credit Card Bupropion Trazodone [url=http://www.netvibes.com/pricestramadol ]Online Tramadol No Prescription Discount[/url]. Zyban Without Prescription Online Is Plan B Yaz Physiology Of Aspirin Phenytoin Canada Generic .

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.