MENU

Android Facebook’ta iOS’i yendi

Dünyanın zirvesinden telekomünikasyon nasıl görünüyor – 1

20/12/2011 Comments (0) Views: 225 İNTERNET, KISA KISA, MANŞET

Windows artık resimle şifreleyecek

Microsoft güvenliğe feci şekilde takmış durumda. Bazı bloglarda da övgüyle bahsedilen bu yeni sistemde artık şifre yerine dokunmatik hareketler girerek Windows 8’e giriş yapabiliyorsunuz ve bu sistemin adı da Resim Şifresi. Özellikle dokunmatik cihazlar için geliştirilen bu güvenlik sisteminde çeşitli parmak hareketleriyle önceden belirlediğiniz hareketleri yaptığınızda en azından yüzde 90 oranında doğru ise sistem size giriş sağlıyor.

Cihazda önceden ayarlanmış komutlar ya da şekiller de bulunuyor. Eğer Resimli Şifre bu taslaklar arasından seçilirse giriş yapma süresi 4 saniye oluyor, sizin kendi oluşturduğunuz şifreleri girmeniz için ise 17 saniyelik bir süre veriliyor. Normalde altı karakterli bir şifrede bir büyük harf ve bir de rakam kullandığınız takdirde 7 milyar adet kombinasyon bulunurken, bu yeni sistem sayesinde kombinasyon sayısı 1,3 trilyona çıkabiliyor. Hatta 5 standart klavye karakteri kullanır, bir daire ve bir de çizgi çizerek de dokunmatik hareket koyarsanız bu kombinasyon 70 trilyon adet kombinasyon gibi değişik yerlere varıyor.

Microsoft mühendisleri harıl harıl bu Resimli Şifre özelliğini 2012’de çıkması beklenen Windows 8’in son halinde kullanılabilecek şekilde yetiştirmeye çalışıyorlar.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.