MENU

Equinix dijital ekosistemler arasında Türkiye’yi kattı

Instagram hikayeye dönüyor

16/11/2017 Comments (0) Views: 823 İNTERNET, MANŞET, OPERATÖRLER, POLEMİK, VODAFONE

Vodafone dakikayla datayı nasıl buluşturduğunu anlattı

Bunun üzerine bazı yorumlar yapmakta fayda görüyorum. TKNLJ formatında sizlerle paylaşayım:

  • Yaratıcı tarife üretmek gerçekten zor. Anlaşılır olacaksınız, basit olacaksınız ve bir de bu kadar az değişkeni olan (para, dakika ve data) bir olayın içinde yaratıcı olacaksınız. Çok zor. O yüzden şirketleri de anlamak lazım.
  • Vodafone bu yaptığı piyasada yeni bir trendin ortaya çıktığını gösteriyor. Turkcell sadece data verip bunu konuşma için DE kullanabilirsiniz derken Vodafone sadece dakika verip bunu data için DE kullanabilirsiniz dedi. Mantıken ikisi de olayı sadeleştirmek için ortaya çıkıyor. Ama ikisini de anlamak çok zor oldu. Bunu gazetecilerle yaptığımız sohbetlerden biliyorum. Eğer bunu birinci ağızdan dinleyen gazeteciler anlamakta zorlanıyorsa halkın kolayca anlamasını beklemek çok zor.
  • Sadece dakika veya sadece data vermek şunun için de tehlikeli: Bunların karşıtlığını test etmek çok zor. Yani Vodafone 100 kilobaytın altında kaldığında bunun sayılmayacağını söylüyor. Ama bu iş bu kadar kolay mı? Ben bunu bilebilir miyim? Ölçebilir miyim? İtiraz edersem nasıl içinden çıkacağız bilemiyorum. Bu yüzden benim ciddi çekincelerim var.
  • Vodafone 30 GB gibi çok önemli bir kota veriliyor ki bunu satın almak istesem 100 liranın üstünde para vereceğim. Çok net. 4G ilk çıktığında 300 megabitlere kadar varan hızların geleceği söylendi. Bir dakikada 300 megabite ulaştığınız noktada dakika hesabıyla bu kotayı hop diye bitirebilmeniz söz konusu.
  • Uluslararası verilere baktığımızda ülkenin ortalama hızları 5-7 megabit arasında görünüyor. Ne kadar yavaş olursa o kadar çok dakika kota bitmeden kullanabilirsiniz belki de interneti. Olayı basite indirgediğimizde bu çıkıyor. Ama olayı daha basite indirgersek normal kotalı internet kullanımında da hızınızın düşük olmasını istersiniz o zaman da kotanız daha geç biter. Bunun sonu yok.
  • Sonuç: Bir tarifenin iyi tarife olması için sizin kullandığınız şeyi eski tarifenizden daha ucuza kullanıyor olmanız gerekiyor. Veya muadili diğer operatör tarifelerinden daha ucuz olmanız gerekiyor. Bunların hangisi Gani ile sağlandı bunu tak diye söylemek zor. Bunu zaman gösterecek. Vodafone bunu tanıtırken belki bu tanıklıklara mikrofon uzatmalı.
Önceki3 / 3Sonraki

Tags: , , , , , ,

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.