MENU

4G’de en çok neyin Türk olmasını isterdiniz?

Fiber için ortak şirket kurma polemiği

13/01/2016 Comments (0) Views: 496 İNTERNET, MANŞET, OPERATÖRLER

Video TV’yi bitirir mi?

Son olarak “Türkiye bu işe ne kadar hazır” analizini yapalım hep birlikte. TKNLJ formatında ilerleyelim bunu yaparken:

Türkiye’deki yayın platformlarına bakalım. Digiturk, Tivibu, Turkcell TV+ ve D-Smart. Bunların ayrıştırıcı özellikleri nedir içerik olarak? Bence hiçbir farkları yok. Hepsi Kanal D gösteriyor, Flash TV’deki halayları gösteriyor, CNN’de birbirine bağıran adamları gösteriyor.

Yayınların daha fazla HD veya daha çok 4K gibi tarafları yok. Kalite neredeyse birbirinin tıpkı kopyası. Birinde internetten daha fazla film satın alabiliyorsunuz. Birinde internetten daha kaliteli seyrediyorsunuz birinde istediğiniz anı sonra seyretmek için bir yerlere kaydedebiliyorsunuz. Ama hiçbirinin içinde uzay teknolojisi yok.

Digiturk liglerin gösterimine el koymuş, dünya para alarak seyrettiriyor bunu bize. Tivibu Avrupa kupası maçlarını almış, takımlar elenmesin diye bütün kutsallara dua ediyor. Hemen hepsinin bir film ve dizi gösterim olayı var ki çok premium içerik değil. Olmazsa olmaz bir şey yok X kuşağından sonra gelen çocuklar için. Bilemediniz bir kuşak daha bu şekilde idare edebilirler.

Ben bu platformların neden video gösterim olayına girmediğini anlamıyorum. Mesela neden bir Sertab Erener kanalı yok bu platformlar içinde? Neden oyun oynayan çocukların kendi oyunlarını kaydettiği Youtube kanallarının seyredilebildiği bir alan yok? Neden gazetecilerin ürettiği videoları seyretmenin bir yolu yok? Yani Youtube trilyon dolarlık şirket olmaya doğru giderken bunları yapıyor da siz daha zeki olduğunuz için mi burada kalıyorsunuz?

Türkiye’ye Netflix geldi. Toplum ikişe bölündü. Benim gibi bir kesim bunun mevcut platformlara zarar verebileceğini dile getirirken bir diğer kesim aman zaten içeriklerini getirmiyorlar ki ne olacak diyor. Oysa Türkiye’ye gelen Netflix değil, yepyeni bir model. Reklamsız dizi izleme modeli. Bunu HD film cehennemi gibi siteler çoktan görmüş ve şirketlere ait içerikleri pötür pötür gösteriyor yeni dünya düzenini baştan yaratıyor. Ama siz… Hala sinemanın icat edildiği dönemin kafasını yaşıyorsunuz.

İçerik sahiplerini hiç anlamıyorum. Televizyonlar için haftada 4 saat süren diziler hazırlıyorlar. Bu inanılmaz bir prodüksiyon gücüdür. Bu yapılan bir prodüksiyon şirketinin haftada neredeyse iki film çekebilmesi anlamına gelir. Casting kadrosuyla, makyajıyla, senaryosuyla, özgün müziğiyle… Bunların Türkiye seyredilmesini bir kenara bırakıyorum dünyada insanlar birbirini çiğniyor benim anlam veremediğim bu dizileri görebilmek için. İran gibi ülkelerde Türkmen kesimle diğerlerinin birbiriyle yakınlaştığı tek anlar bu dizilerin yayın zamanları. E peki zeki pazarlamacılarım… Bunları neden Netflix’e satmıyorsunuz? Oranın sadece ABD dizilerini gösterdiğini mi düşünüyorsunuz? Netflix’i tek dizi gösteren Kanal D mi sanıyorsunuz? Bu platformla kavga etmek yerine burada dizi yayınlatsanıza. Yıkın geçin ortalığı hem de yayın haklarınızı bu adamlar korusun.

Ah bunu anlatabileceğimiz birkaç kişi çıksa… Ülkenin cari açığını kapatsak bu şekilde…

 

Önceki3 / 3Sonraki

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.