MENU

4G’de en çok neyin Türk olmasını isterdiniz?

Fiber için ortak şirket kurma polemiği

13/01/2016 Comments (0) Views: 551 İNTERNET, MANŞET, OPERATÖRLER

Video TV’yi bitirir mi?

Hal böyleyken Youtube’un CBO’su (Chief Business Officier) Robert Kyncl’ın CES’te söyledikleri daha başka anlamlar kazandı. (Hayır CES’e gitmedim ama oradaki hemen her keynote konuşmayı seyrettim) Kyncl’ın öngörüleri televizyon platformları dünyası için korkunç öngörüler taşıyor. Adam diyor ki sadece bu yılın ikinci çeyreğinde  dünyada 600 bin kişi paralı televizyon aboneliğini sona erdirecek. İnsanlar, diyor, günde ortalama 75 dakikadan fazla video seyrediyor. Bu da her sene yüzde 25 artıyor. Yani önümüzdeki sene bu ortalamanın 95 dakika olması kimseyi şaşırtmamalı.

Bu başarının sebebi ne peki? Hemen sizleri 1970’leri yaşamış insanların televizyon dünyasına götüreyim bunu anlayabilmek için: O yıllarda akşam başlayıp gece biten TV yayınlarının dünyası vardı. Anne ve babalar çocuklarıyla beraber oturup Şeker Kız Candy isimli çizgi filmi seyrederdi. Çocuklar da bunun karşılığında anne babalarıyla akşam çok sıkıcı yurttan sesler korosu ve haber programlarına bakarlardı. Bugün herkes kendine özel bir şey bulabiliyor Youtube gibi kanalların üstünde. Kimse kimsenin seyir zevkine mahkum değil. En son ne zaman üç kuşak oturup aynı yayını seyrettiniz? Ve tabi ki ne seyrettiniz…

Bugün birçok telefon HD video çekiyor ve bunun için büyük görüntü yönetmeni olmak gerekmiyor. Bugün şimdilik sayılı da olsa 4K video çeken telefonlar var. Ama en önemlisi ne biliyor musunuz? Bunları seyretmenin en önemli yolu mobil cihazlar. Yani günlük videoları açı televizyonumuzda izlemiyoruz. Elimizdeki telefonlar veya tabletler video seyretmek için en önemli araçlarımız. Ve şunu unutmayın: Artık evimizde de olsak hepimiz mobil insanlarız.

Kyncl hepimizin bildiği ama üstünde düşünmediğimiz bir konuyu da yüzümüze vuruyor. Evet hiçbirimizin müzik sevdası ölmedi. Ama müzikleri nereden dinliyoruz? Cevap çok basit: Youtube’dan. Bize en kolay müzik bulma alanımız Youtube ve müziği videosuna bakmasak bile video halinde izliyoruz.

Psy isimli ibiş şahsiyetin müziğini videosuz olarak izleyen var mı? Sadece Youtube seyri 3 milyar gösterimi bulmuş. Bu şarkıyı salt müzik olarak satın alıp gece evinizde ışıkları kısıp huşu içinde dinleyen bir tanıdığınız var mı? Benim yok, olsa bile onunla ilişiğimi hızla keserdim.

Youtube müzik piyasasına 3 milyar dolar aktarmış. İnanılmaz bir rakam bu. Şirketin yöneticisi net bir soru soruyor ve cevabı da bence herkesin kafasında nettir: “Siz şarkıcı olsanız şarkınızı tanıtım amaçlı olarak ücretsiz biçimde radyo kanallarına mı verirdiniz yoksa para kazanıp bir de üstüne tanıtımınızı yapabileceğiniz Youtube’a mı?..”

Dijital video şimdilik televizyonun yerini alan haliyle evde yatarken otururken tuvalette her yerde her şekilde tüketebileceğiniz bir yapıya sahip. Peki sonrasında ne olacak? CES’e gitmiş olanların yazdıklarına, orada tanıtılan ürünlerin doğasına bakın. VR, yani sanal gerçeklik gümbür gümbür geliyor. Bundan iki sene önce uzay teknolojisi olarak sunulan şey artık telefonu içine sokabildiğiniz 20 dolarlık aletlerde bile kendini göstermeye başladı. İnsanlar artık gösterimi sırasında takılmadan 360 derece dönebilen 3 boyutlu videoların içeriklerini tartışıyorlar., HD ve 4K yayınların yerini 360 derece alabilir yakında. İşte o zaman televizyonların hiç hükmü kalmaz hayatımızda…

Google’ın yatırımlarına bakın… VR, gözlük görüntüleme teknolojileri… Gelecekte başka bir video var ve o gelecek 2050’ler değil!

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.