MENU

4G geldi de Türkiye çöplük mü oldu?

İnternet baronları sonunda Türkiye’de

11/04/2016 Comments (0) Views: 277 ANKARA, DONANIM, MANŞET, YAZILIM

Vestel Türk mü değil mi polemiği

IMG_7756Belki kötü bir benzeştirme olacak ama söylemek durumundayım bun oradaki Vestel yetkililerine de anlattım: Bugün Çin’e gitsem, hatta kimi durumlarda gitmeme bile gerek kalmadan doğru internet sitesine gitsem; lego misali kendi telefonumu yaratabiliyorum. Kaç para verip kaç tane ısmarladığım göz önünde bulundurularak en güzel işlemciyi en güzel kamera ve ses düzenini de sağlayabilirler bana. Söylediğim zamanlarda da getirebilirler eğer ben ithal izinlerini almışsam. Peki Vestel Türkiye’ye bunun ötesinde ne sağlıyor?

Muhtemelen yurt dışındaki üretimden daha büyük maliyet avantajı getiriyordur. Yani on binler mertebesinde ısmarlamadan yine aynı hesaplı telefon üretimini sağlıyordur. Ama işin acayip tarafı oradaki mükemmel ar-ge ekibinden tasarımı dışında şöyle bizi yerimizden zıplatacak bir fikir veya bakış açısı çıkacak mı?

Neyi kastediyorum böyle diyerek iPhone mu? Hayır. Büyükleri örnek alalım: LG G5 ile şimdiye kadar hiç düşünülmemiş, düşünülse de hayata geçirilmemiş kızaklı telefon mantığını çıkardılar. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda endüstride çok şeyler değiştirecek. Belki telefonda 1990’lı yılların başındaki toplama PC muhabbetine geri döneceğiz. Bana en iyi kamerayı ver bir de pil ver saklama alanı olmasa da olur diyeceğiz belki.

Bir de küçüklere bakalım: Küçük derken biraz abartıyorum tabi. Yota diye bir telefon var. Ruslar tarafından tasarlanmış bir telefon. İki yüzlü bir telefon bu. Bir tarafında normal ekran diğer tarafında elektronik mürekkep var. Normal ekranla kullandığınızda normal bir telefon gibi şarj yiyor. Diğer tarafıyla bağlandığınızda ise 100 saati aşkın kullanım sağlıyor. Güneşte parlamıyor, karanlıkta kaybolmuyor. Bu bir inovasyon.

İşte bu tip inovasyonlar çıkardığında Vestel’i kimsenin Türk ya da Fransız olmakla sorgulayacağını düşünmüyorum. Şu anda X telefona benzeyen tasarım y telefona benzeyen iylemci ve z telefona benzeyen uygulamalarıyla hayatımızda bu telefon. Dediğim gibi böyle olmasında çok temel bir sorun yok. Ama orta siklet ucuz bir telefonu, içinde birçok yabancı bileşenle kabul edip bununla gurur duymak mümkün mü? Gururla yerli bu mudur?

Bu yazdıklarım benim Vestel’i veya onun ürettiklerini sevmediğimi değil ne yaparsa daha çok seveceğimi anlatıyor aslında. İnsanın sınırları içinde Vestel City gibi bir tesise sahip olup onu görmezden gelmesi çok mümkün değil.

Ancak diğer taraftan çok bariz kırmızı çizgilerim de var: Hiçbir kuvvet bana diğer telefonlara yüksek vergi uygulayın bizimki ancak öyle satabilir diyen yöneticileri sevdiremez. Dostum da olsa, patronum da olsa, ülkenin en büyük işvereni de olsa sevdiremez. Dediğim gibi duruşum ve bakış açım çok net bu konuda…

Önceki6 / 6Sonraki

Tags:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.