MENU

4G geldi de Türkiye çöplük mü oldu?

İnternet baronları sonunda Türkiye’de

11/04/2016 Comments (0) Views: 276 ANKARA, DONANIM, MANŞET, YAZILIM

Vestel Türk mü değil mi polemiği

IMG_7746

Gelelim ar-ge tarafına… Ciddi bir araştırma kadrosu var. Anlaşılabileceği gibi miktarını dile getirmeseler de bu iş için ayrılmış çok ciddi bir bütçe de var. Telefon için daha iyi devrelerin basılması konusunda da araştırmalar yapılıyor, ekranın daha çizilmez olması için deneyler yapılıyor, kablonun kopmadan kaç sefer takılıp çıkarılacağı araştırması yapılıyor hatta telefonun hangi açıyla hangi elle kullanılırsa daha çok verim alınacağına dair özel bir odada derinlemesine araştırmalar yapılıyor. Yani süper bir ürün çıkarmak istersek derinlemesine araştırma yapılabilecek her tür imkana sahip bir yer burası.

Şimdi gelelim bütün bunların kafamızda yarattığı tereddüt ve tartışma alanlarına: Biz mükemmel kalitede hesaplı üretim yapabiliyorsak bu bize yetmeli mi? Mesela dünyanın tüm markalarının bizde üretiliyor olması bizi gururlandırıp tamam diyerek kapatmalı mıyız konuyu? Televizyonlarda bu olabilir belki. Sebebi çok basit: Evimize aldığımız televizyonların değiştirilme süresiyle telefonlarınki bir değil ki… Televizyonları 5-10 sene aralığında değiştirirken telefonları neredeyse iki yılın altında bir zaman dilimi içinde değiştirmek zorunda hissediyoruz kendimizi.

Bir de televizyonlarda çok fazla oynayacak bir durum yok. Her zaman yanımızda taşıdığımız aletler değil bunlar. Duvarımıza asıyoruz bir ekran, çerçeve ve uzaktan kumanda değişkenimiz var. Çok fark yaratan Philips çerçeveden ışıklar çıkarıyor, Samsung çerçevesiz üretiyor, beriki internete daha hızlı erişen aletler yapıyor. Ama hepsi bu.

Telefon öyle mi ya? Daha başka bir tasarım gerekiyor her seferinde. 3G’den 4G’ye oradan 5G’ye geçişlerde daha farklı hızlara ulaşabilmek için anten mekanizmaları değişiyor. Daha geniş ekranlar daha büyük pil kapasiteleri istiyor. Hep bir yenilenme hareketi.

Vestelm bu noktada tasarımla oynamak istiyor. Evet Venus telefon serisi şıklık üstüne kurulu. Evet bu konuda birkaç ödül de aldılar. Ama dünyada insanlar bunun için mi telefon alıyorlar gerçekten? Bu telefonların ana bileşkenleri olan işletim sistemine etki edemiyoruz, dokunmatik ekranına dokunamıyoruz, Qualcomm ya da Samsung gibi firmaların tekelinde bulunan işlemcilere dokunamıyoruz. Peki ne yapacağız?

Tags:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.