MENU

Her gün okunmak için her gün yazmak şart

Bilgisayar korsanlarının itibar maliyeti

14/01/2016 Comments (0) Views: 408 ANKARA, DONANIM, İNTERNET, MANŞET, RAPORLAR

Telefonla konuşma ücreti 13 senede yüzde 47500 artmış

Bu kadar çok şey artarken fiyatı en çok uçan şeyin telefonla konuşma ücreti olması çok feci. Cep telefonuyla konuşma ücreti fiyatı en çok artan ürünler arasında 7. sırada. Bu arada fiyatı en çok artan şeylerin başında sarf malzemeleri ve özellikle de resmi evrak işlemleri geliyor. Ağırlıklarını bilmiyorum ama fiyatı en çok artan şeyler sıralamasında devletin parmağı var kesinlikle…

İnternet ücreti listede ilk 20’de kendine güzel bir yer edinmiş. Sonuçta günümüze baktığınızda artık giderek ucuzluyor gibi duruyor. Eğer kalite veya kapasite üstüne bir araştırma yapılmış olsa internet deli gibi ucuzluyor çıkacaktı. Neden mi? 32 kilobit için bugünün parasıyla 100 lira verdiğimiz zamanlar oldu. Şimdi 100 megabite dahi o kadar para vermiyoruz. Ama TUİK’in bunun ayrımında olduğunu düşünmüyorum.

Peki TUİK’in baktığı en pahalı ürünler neler? Birinci sırada otomobil geliyor. İkinci sırada lise düzeyindeki okullar, üçüncü sırada ise özel ilkokullar. Bunları 11 bin liralık etiketiyle hacca gidiş ücreti takip ediyor. Hayatımızdaki en pahalı ürünler sıralamasında bilgisayar 9. televizyon ise 13. sırada. İnternet ücreti ise hayatımızdaki en pahalı 97. şeyi oluşturuyor.

Ceh telefonu hayatımızdaki en pahalı 15. ürün. Onun üstünde televizyonlar, buzdolapları, koltuk takımları ve kombi gibi baba ürünlerin fiyatı var. Cep telefonu diğerleriyle kıyaslayınca değiştirme sıklığı bakımından en pahalı ürün. Düşünsenize koltuk takımınızı cep telefonu değiştirme sıklığında değiştirdiğinizi… Çok acayip olmaz mıydı?

Son 10 sırada, en ucuz mallar arasındaki ürünlerden biri, meslektaşlarımızın kulakları çınlasın, gazete…Ondan ucuz su ve artık var olmayan film tabetme ücreti var.

 

Önceki5 / 5Sonraki

Tags: , , , ,

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.