MENU

Her gün okunmak için her gün yazmak şart

Bilgisayar korsanlarının itibar maliyeti

14/01/2016 Comments (0) Views: 897 ANKARA, DONANIM, İNTERNET, MANŞET, RAPORLAR

Telefonla konuşma ücreti 13 senede yüzde 47500 artmış

karsilastirma iletisim

İkinci tablomuz iletişim ile ilgili. Yazının başlığında gördüğünüz yüzde 47.500 artış bu grafikte yok. TUİK enteresan bir isimlendirme yapmış. Telefon konuşmaları ücretleriyle cep telefonundan görüşme ücretlerini birbirinden ayırmış. Elimde kesin kanıtlar olmadığından, TUİK’e de soru sormak çok mümkün olmadığından bunların sabit telefon konuşma ücreti olduğunu varsayacağım. Muhtemelen siz de öyle yapardınız.

Sabit telefonla konuşma ücreti kesinlikle cebin altında görünüyor ama 2003 yılıyla kıyasladığımızda artış yüzde 47500 işte. Virgülden sonra küsüratı da var.

Gelelim internet ücetlerine. Tabloya baktığımızda böyle dümdüz giderken bir anda aklına bir şey gelmiş de uzaya çıkmış bir adam izlenimi bırakıyor bizde. Peki sizce aklına ne gelmiş olabilir? Ben size o devirleri yakından yaşamış biri olarak hatırlatayım: Türk Telekom satıldı ve satılmasını takip eden, nefes almaya başladığı ilk günlerde bu fiyat artışını gerçekleştirdi. Bu kadar çok arttı mı bilmiyorum ama sonuçta TUİK yaptı diyor. İtiraz edeceklerin derdini TUİK’e anlatması hoş olurdu.

İşin daha acayip tarafı, internet ne zaman artsa ters orantılı olarak cepten konuşma ucuzlamış. Aynı oranda değil ama bir şekilde ucuzlamış işte. İlerde yaşanan artışlarda da söz konusu bu.

Bir diğer enteresan not ise, 2005 yılında ne kadar pahalı internet kullanmışız. O zaman verdiğimiz parayı, aradaki enflasyonu dolar kurunu düşünün… TL ile bir daha yakalayamamışız.

Bir diğer enteresan not da fiyat artış periyodlarından… İnternet ve cepten konuşma fiyatları öyle kafasına göre ihtiyaç oldukça dalgalı bir biçimde artmıyor. Bunun sebebi çok basit: Bunlar regüle pazarlar. Fiyat artışları için genelde izin almak gerekiyor. Bu çok sancılı süreç de doğal olarak öyle her hafta yapılamıyor. O yüzden bir kere yapılıyor pir yapılıyor. Grafiği bu bakış açısıyla okumanızda fayda var.w

Tags: , , , ,

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.