MENU

Bana korsanın gelirse savaş açarım ama benim korsanım sana...

Metin ve Feyyaz ile 5G “Supernet” oldu

04/07/2019 Comments (0) Views: 126 DONANIM, MANŞET

Teknoloji tahtasında Çin – ABD büyük satranç maçı

ABD, Çin ile başa çıkmaya çalışıyor ama giderek geriye düşüyor. Ülkesindeki insanlar işsizlik yüzünden kıvranmaya başladı ama diğer taraftan o ülkedeki insanlar Çin’den ucuza teknolojik yalan dolan ürünler almak da istiyor.

Trump bunun önüne geçebilmek için bir satranç maçı organize etti. Önce Çin ürünlerine ek vergi getirdi. Ardından Çin’in amiral gemilerinden biri olan Huawei’ye hem de tam 5G başlamadan hemen önce aşağılayıcı bir biçimde saldırılar başlattı. Aşağılayıcı diyorum çünkü şirketin sahibinin kızı olan finanstan sorumlu genel müdür yardımcısını Kanada’da aktarma yaparken “ele geçirmek” çok çirkin değil mi?

Donald Trump’ın, hafta sonu G-20 zirvesinde Huawei’nin Google’a ait Android işletim sistemini kullanabileceğini işaret etmesi üzerine başlayan tartışamalara ilişkin Huawei açıklama yaptı.

Huawei’nin Risk Yönetimi ve Ortaklık İlişkileri Departmanı Başkan Yardımcısı Tim Danks, “ABD Başkanı Trump’ın haftasonu boyunca Huawei ile ilgili yaptığı yorumları kabul ediyoruz ve Ticaret Bakanlığı’nın yönlendirmesini bekleyeceğiz” dedi.

Huawei kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei, CNBC’ye verdiği röportajda ilginç açıklamalarda bulunmuş, Huawei’nin Android’i bırakması halinde Google’ın işlerinin de karışacağını, firmanın 700-800 milyon kullanıcı kaybedeceğini söylemişti.

Bu satranç maçının ortasında maçla ilgili bir durum değerlendirmesi yapmak gerekirse:

  1. Trump altından kalkamayacağı bir şey söylediği için ezildi. Koca başkan sözünü ezdirdi. Artık kocaman başkan değil
  2. Google e benzeri Amerikan şirketleri, aslında global şirketler olmadıklarını, minik finolar gibi söylediğinde başkanlarının sözünden çıkmayacaklarını söyledi
  3. Amerikan karşıtı şirketler bir araya gelip hızlıca karşı hareket yapmayı öğrenmeye başladılar. Huawei’nin Rusya ile yeni bir işletim sistemi üstüne konuşmaları hızlandırması buna güzel bir örnek
  4. Huawei, her ne kadar yanındaki şirketler ABD karşıtlığı motivasyonuyla ona destek vermiş olsalar bile, karizmasını yukarı çıkardı. Büyük devlet başkanları bile onları destekledi…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.