MENU

Alışverişli.Yorum

Digiturk neden varolmayan hizmeti oldurtmaya çalıştı?

13/01/2014 Comments (1) Views: 418 MANŞET, POLEMİK

Teknoloji bankalara (soygundan) para kazandırıyor

internet bankaGazetelere yansıyan bir haber beni eskilere götürdü. Türkiye’deki bankalar ilk kez internette şube açarken onlara koşulsuz destek verdik. İnternet üstünden yapılan bankacılığın hepimizi daha ileri götüreceğini, evden çıkmadan harika işler yapmamızı sağlayacağını dile getirdik. Hatta kimi zamanlar bunun zorunlu hale getirilmesini bile tartıştık. Amacımız bankaların teknolojjiyle buluşması, bizi daha ucuz ve kaliteli hizmetle yarınlara götürmesiydi.

Ama ne oldu? Tabi ki suiistimal edildik. Faiz gelirinin düşmesiyle ücret ve komisyonlara sarılan bankalar, EFT ve havaleye yüklendi. EFT’de 500 TL’ye kadar ücret alan bankalar BDDK’nın Eylül 2013 verilerine göre ücret ve komisyondan 16.7 milyar TL gelir elde etti. Müşterilerinden aldıkları ücretlerle vatandaşı bıktıran bankaların Elektronik Fon Transferi (EFT) ve havaleden aldıkları ücretler el yakıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) internet sitesinden yayınlanan verilere göre, birçok banka özellikle EFT ücretinde el birliği etmiş gibi. Zira aldıkları ücretler birbirine çok yakın olan bankalar, basit bir para transferi için 500 TL’ye kadar ücret alabiliyor.

BDDK’nın Eylül 2013’te açıkladığı bankacılık görünüm raporuna göre, bankaların faiz dışı gelir kalemi olan ücret ve komisyonlardan aldığı para bir önceki yıla göre yüzde 18.1 artışla 16 milyar 669 milyon TL’ye ulaştı.

Gazetelerde konula ilgili yansıyan haberlerin içineki fiyatlar, ki kullanıcılar zaten bunları biliyor, gerçekten de çok üzücü: Bankaların EFT ve havale için müşteriden talep ettikleri ücretler ağırlıklı olarak şubeden yapılan para transferlerini kapsarken, internet bankacılığı ile cep bankacılığı kanallarını kullananlar için ücretsiz ya da çok küçük ücretlerle bankacılık imkânı sunuluyor. Albaraka Türk, telefonla EFT’den 2.5 TL alırken, internetten 1 TL ücret talep ediyor. Akbank ise mobil ve internet EFT’lerinden 3 TL alıyor. Finansbank’ta ise ATM kanalıyla EFT göndermenin bedeli 5 TL.

Biz bu bankaların insan çalıştırmayıp internet üstünden kar etmesini sağlamak istemiştik. Buradan bize daha ucuzlamış hizmetler düşer diye düşünmüştük. Ama bankaların para kazanma isteğinin boyutlarını düşünemedik. Bu sektör bir daha benden asla destek alamayacak…

One Response to Teknoloji bankalara (soygundan) para kazandırıyor

  1. Halkbank İnternet Şubesi’nde tüm işlemler ücretsiz ve çok uzun yıllardır kullanıyorum. Hala internetten yapılan EFT işlemlerine para alan bankaları kullananları hayret ve ibret ile seyrediyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.