MENU

Hacker saldırıları övgü almamalı

Öküze var da cebe yok mu?

29/12/2015 Comments (0) Views: 343 DONANIM, MANŞET

Su kaçaklarını akustik olarak arıyorlar…

mugla2Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ), su kaçaklarına daha hızlı müdahale edebilmek için özel donanımlı kayıp kaçak tespit aracı aldı. Araç içerisinde kaçakları bulabilmek için akustik ses dinleme cihazının yanı sıra suyun basıncını ölçmek için manometre ve debiyi ölçmek için debimetre gibi birçok cihaz bulunuyor. Ayrıca kaçağın meydana geldiği noktalarda telefon veya internet kablolarının bulunup bulunmadığı da hat tespit detektörü ile kontrol edilebiliyor. Bu şekilde kazı yapılacak yerdeki diğer alt yapı sistemlerinin zarar görmesinin önüne geçilecek. Son teknolojik sistemle donatılan araçta ayrıca su hatlarındaki tıkanıkların incelenebilmesi için kamera sistemi de bulunuyor. Ekipler gerekli gördükleri yerlerde bu kamerayı hattın içine yollayarak kayıp veya kaçakları tespit edebilecek.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen; Su kaynaklarının giderek azaldığını, buna karşın artan nüfusla birlikte su kullanımının sürekli arttığı günümüzde su kaçaklarının en kısa sürede önüne geçmenin büyük önem kazandığını vurguladı. Ülgen, “Aldığımız bu son teknolojik sistemle donatılan araç sayesinde su kaçakları daha hızlı ve daha kolay tespit edilebileceğiz. Araç bize su kaçaklarında zamandan kazandırırken aynı zamanda büyük bir tasarruf etmemizi sağlayacak. Çünkü geniş alanlarda kaçak tespitini yaparken, arızanın giderilmesinde iş makinaları ve personel yoğun bir mesai harcıyordu. Bu da zaman ve ekonomik açıdan büyük bir kayıp yaşanmasına neden oluyordu. Bu araçla artık bunların önüne geçebileceğiz”dedi. Ülgen, aracınçoklu korelasyon yöntemi ileçok geniş alanlarda meydana gelen ve tespit etmesi zor olan su kaçaklarını kısa sürede bulabildiklerini belirterek “Hat üzerine koyduğumuz cihazlarla hattan geçen su miktarını ölçüyoruz. Hangi metrelerde hattan geçen su miktarında düşme olduysa o bölgede kaçağın olduğu sonucuna ulaşıyoruz.
Son olarak daraltılan bu bölgede akustik dinleme cihaz ile tarama yapıyoruz ve kaçağı noktasal olarak tespit ediyoruz.
Bu şekilde de kaçakların önüne daha rahat geçebiliyoruz.

MUSKİ olarak şehrimizin su ihtiyacında mevcut su kaynaklarını cn etkili şekilde koruma ve kullanma ve hiçbir vatandaşımızın susuz kalmaması önceliğimiz. Bu amaca hizmet edecek kayıp kaçak tespit aracını hizmete sokarak önemli bir ihtiyacı daha gidermiş olduk” diye konuştu.

Şehir meydanına televizyon koymayı, belediye binasına hızlı internet taktırmayı teknoloji kullanımı sanan belediyelerin yerine şu kafaları görmek beni çok mutlu ediyor. Böylesi belediye başkanlarının yaptıklarını sizlere aktarmaya, kendi şehriniz için yerel yönetimlerinizi itip kakmanızı sağlamaya devam edeceğim…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.