SPAM’e düşmemek için uzmandan 6 öneri

twitter-spam2Euro Message şirketi benim de elektronik posta gönderilerimde kullandığım konusunun uzmanı bir kurum. Büyük bir kitleye hitabediyor bunun dışında çok büyük kurumsal şirketlere milyonların üstünde kullanıcı gruplarına milyarlarca mesaj gönderiyor.

Euro Message SPAM’e düşmemek için yollar nelerdir deyip bülten gönderince hemen o hızla sizlerle paylaşmak istedim…

1. Email kontaklarınızı ya da LinkedIn bağlantılarınızı email listenize üye yapmayın

Email gönderi listenizde sadece kayıt olmuş insanlar olmalıdır. Email kontaklarınızı, LinkedIn bağlantılarınızın email adreslerini ya da listenize kayıt olmaları için açık bir şekilde davet gönderilmemiş insanları listenize dahil etmeyin. Aksi halde email’lerinizin spam olarak işaretlenmesinin ve insanların üyelikten çıkarken sizi izinsiz üye yapan bir kuruluş olarak hatırlamasının yolunu açmış olursunuz. Eğer email ve LinkedIn kontaklarınızın da listenize üye olmasını istiyorsanız, onlardan bunu talep etmenin bir yolunu bulun. Yazışmalarınızda gönderilmek üzere email imzanızda ve yeni bağlantılarınızın sizi keşfetmesi için LinkedIn profilinizde, bülten kayıt sayfasına bir link verebilirsiniz.

2. Otomatik üye kayıt yönteminden kaçının

Çoğu kişinin gelen bültenleri veya diğer email marketing iletilerini spam olarak işaretlemesinin bir nedeni de istekleri dışında üye yapıldıklarını fark etmeleridir. Bu durum genelde herhangi bir insan, bir yerden ilk kez bir şey satın aldığında, alışveriş sepeti otomatik olarak bülten üyeliğini kontrol ettiğinde ortaya çıkar. Bu tarz taktikler genelde mail gönderi listenizdeki hızlı büyümeye engel olur. Bu nedenle insanların kendiliğinden üye olmalarına izin verin ve bundan emin olun. Böylelikle bu kararı kendilerinin aldığını hatırlayacaklar ve email’lerinizi hoş görüyle kabul edeceklerdir.

3. Sözünüzde durun

Eğer kayıtlı üyeniz, sizden sadece belirli durumlarda, bazı konularla ilgili email almayı kabul etmişse, ona sadece bu tarz iletiler gönderin. Ona asla ortaklarınızdan gelen mesajları göndermeyin ya da günlük email gönderimi yapmaya başlamayın.

4. Üyelikten çıkışı kolaylaştırın

Üyelikten çıkma link’iniz kolayca fark edildiği için çok daha fazla insanın üyelikten çıkacağını düşünüyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Tam aksine, gönderilerinizi almaktan bıkan insanların, üyelikten çıkma linkiniz görünmediği ya da var olmadığı için gelen email’leri spam olarak işaretlemesinden endişe duyabilirsiniz.

5. HTML’inizi düzenleyin

Eğer HTML bültenleri gönderiyorsanız, kodlamanın mümkün olduğunca temiz olduğundan emin olun. Örneğin, HTML bülteninizi Microsoft Word üzerinde tasarlamak ve onu şablonunuza yapıştırmak gibi bir hataya düşmeyin. Microsoft, gerekli olmadığı halde çok sayıda fazladan biçimlendirme kodu ekleme eğilimindedir ve bu kodlardan bazıları spam puanınızı olması gerekenden çok daha yükseğe çıkarabilir.

6. Link’inizi metin oranına indirgeyin

Mesajınızın gövdesine çok sayıda link eklemek, bir spam alarmının harekete geçmesine neden olabilir. Eğer iletiye dahil etmek istediğiniz linklerin sayısını artırmak istiyorsanız, dengeyi sağlayabilmek için mesajınızdaki bilgilendirici metinleri de aynı oranda çoğaltmanız gerekir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.