MENU

Renault Nissan ittifakından 10 model sürücüsüz otomobil geliyor

Arama motoru site çökertmemeli

15/01/2016 Comments (1) Views: 368 Girişim, MANŞET, YAZILIM

Seks girişimi her zaman tutar hacı

Başlıkta yazdığım laf benim uydurmam değil. Ne zaman bir girişim muhabbeti olsa, ne zaman girişimle ilgili insanların bir arya gelerek konuştuğunu görsem bu lafı kesin duyarım: “Temel ihtiyaç tabi seks tutar…”

Bana düzenli olarak gelen bültenlerin arasında bu minvalde bir konu görünce bahane yapıp masaya yatırayım istedim:

Türk girişimciler Berhan Kongel ve Cömert Tülümen tarafından geliştirilen mobil uygulama SupportGirls, tüm dünyada büyük ilgi görmüş. Bülten öyle diyor. SupportGirls 2015’in Mayıs ayında kullanıma sunulmasının ardından yalnızca 4 ay içinde 40 bin kullanıcıya ulaşınca, uluslararası yatırım şirketlerinin de radarına girmiş. Geçtiğimiz Ağustos ayında İngiltere merkezli Harlex Projects’ten aldığı 1,2 milyon dolar tutarındaki yatırım sonrasında Avrupa’nın yanı sıra Türkiye, Ortadoğu ile Kuzey Afrika pazarlarında hızla büyüyen uygulama, bugün itibariyle kullanıcısı sayısını 100 binin üzerine çıkarmayı başarmış. 2016’da 500 bin kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen SupportGirls özellikle Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarında liderliğe oynamayı amaçlıyor. Uygulama daha şimdiden 7 ülkenin mobil marketlerinde ilk 10 uygulama içerisinde kendine yer edinmiş bulunuyor.

Temel soru şu: Girişim ve pazarlama bakış açılarıyla kendinizi, erkek ve kadınları ne kadar aşağılayabilirsiniz? Neden mi? Gelin şirketten gelen bültenin ilgili bölümlerine bakalım:

SupportGirls, bugüne dek geliştirilen arkadaşlık ve ‘online dating’ platformlarından farklı olarak, kadınlarda ve erkeklerde sadece belirli grupları hedefliyor. Başarılı ve varlıklı erkekleri, güzel kadınlarla bir araya getirmeyi amaçlayan uygulama, bu kriterleri arka planda çalışan reyting, otomatik filtreleme ve hesap onaylama algoritmalarıyla sağlıyor.

Ve uygulamanın adı SupportGirls…

Uygulamayı kurgulamadan önce yaptığımız araştırma ve anketler yapmışlar. Her 10 kadından sekizinin bir erkekte aradığı özellikler arasında ‘başarılı/zengin’ olması; her 10 erkekten dokuzunun ise bir kadında aradığı özellikler arasında ‘güzel’in ilk sırada bulunduğunu göstermiş araştırma.

Muhtemelen ayak bileğini geçmeyen sığ bir yerde yapmışlar araştırmayı.

Böyle bir site yapmış olsaydım, bırakın basın büyteni göndermeyi aile toplantılarında yüksek sesle anlatamazdım.

100 bini aşkın kullanıcı varmış, 5 bini premium olarak ayda 50 dolar veriyormuş. Üstüne 50 dolar daha alınabildiğinde, konsept olarak buna benzer, çok teknolojik değil ama daha garantili meslek grupları biliyorum.

Daha önce binlerce kez denenmiş bu türdeki girişimciliğin inanılmaz bir başarı şeklinde sunulmsı, girişim olarak bu sitede tanıttığım onlarca kişiye hakaret gibi geliyor bana. Öyle olmayabilir.

Ama basında herkesin her şeyi sevmesi şart değil…

Ben gerçek girişimlere desteğimi sürdüreceğim.

One Response to Seks girişimi her zaman tutar hacı

  1. Emre dedi ki:

    “sex sells” olayı tamamen. doğru mu? kesinlikle!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.