MENU

Tüketiciler Birliği 444’lü numaralara dikkat dedi

İnternet özgürlüklerinin korunması için karşı dava açıldı

07/03/2011 Comments (2) Views: 417 DONANIM, KISA KISA

Şaka yapayım derken icat yaptı

Ağabeyine şaka yapmak amacıyla yola çıktı cep telefonu ile bilgisayara kumanda ediyor BİLİŞİM meraklısı Samsun Ataktım Endüstri Meslek Lisesi Bilişim Teknolojileri Bölümü 10. sınıf öğrencisi Emre Çoban, bilgisayar ve cep telefonu teknolojisini kendi yaptığı yazılım programı sayesinde yeni bir boyuta taşıdı. İlk başta ağabeyine şaka yapmak amacıyla yola çıkan Çoban, fikri zamanla olgunlaştırarak, cep telefonu ile web üzerinden bilgisayan kumanda edebilen sistem geliştirdi. Sistemi okuluna kuran Çoban, benzer sistemi konut ve şirketlerin elektriği için de uygulayabileceğini belirtti.
Çoban, yapacağı robotu da cep telefonu ile kumanda etmeyi tasarladığını söyledi.

Bilgisayarla küçük yaşta tanışıp program ve yazılıma merak saran Emre Çoban, zamanla program dillerini öğrenerek, bilgisayarlann veri tabanlarını kullanabilecek seviyeye ulaşmış. Bunun yanı sıra zamanla büyük yazılımlar yazmaya başlayan Çoban, işi projelere kadar götürmüş. Yazılım konusunu çocuk oyuncağına çeviren öğrenci, okulda ve çevresinde yaptığı projeyle tanınıyor.

Projenin ortaya çıkış hikayesini anlatan Samsun Atakum Endüstri Meslek Lisesi Bilişim Teknolojileri Bölümü 10. sınıf öğrencisi Emre Çoban, “2 yıl önce basit komutla çalışan yeni projeler üretmek için düşünüyordum. Bilgisayan dışarıdan yönetip yönetemeyeceğim aklıma geldi. Bununla ağabeyime hem şaka yapmak hem de onu şaşırtmak istedim. Daha önce böyle bir şey olmadığı için çalışmaya başladım. Bir hafta mantığı ile uğraştım. 2 haftada da bitirdim.

Yazdığım yazılım programı sayesinde telefondan mesajı bilgisayara gönderip ekranda çıkartmaya başladım. Yazılımı o zamanlar pek geliştirmemiştim. Sadece telefon üzerinden mesaj göndermek ve oturumu kapatmak için kullanıyordum. 1 sene kadar öyle durdu. Bilişim teknolojileri alanına gidersem bu projeyi hocalarıma söyler, yarışmalara girelim diye düşündüm.” dedi. Çoban, “Sistem şu an cep telefonu ile çalışıyor. SMS ile yapmak istedim, ama maliyeti fazla olacağı için vazgeçtim. Ben de web üzerinden deneyip yaptım. Web üzerinden komutlar gidiyor, program o masa üstü yazılıma gelen komutlan yorumluyor. Sistem kullanıcıyı etkilemiyor ve bilgisayara kesinlikle zarar vermiyor, yavaşlatmıyor.”diye konuştu.

Tags:

2 Responses to Şaka yapayım derken icat yaptı

  1. Murat dedi ki:

    Wisconsin’li Steve bilgisayara kumanda eden ‘Mouse’ u bulup dünyanın dehaları arasında yerini alırken, Samsun’lu Emre cep telefonundan bilgisayarı kumanda ediyor ve kimse farkedemiyor.
    Ülkemi seviyorum :)

  2. Burak dedi ki:

    Emre Ameriya yeniden keşfetmiş ama olsun. En azından uğraşıp birşeyler üretmiş.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.