MENU

Hükümet Vagus TV ile gövde gösterisi yapıyor

Taksit kısıtlaması GSM operatörlerine yarayacak

31/01/2014 Comments (1) Views: 540 Bülent Yılmaz, MANŞET, OPERATÖRLER, ULUSLARARASI TELEKOM

OTT mesajlaşma trafikleri 2 katına çıkacak

ott mesajBülent Yılmaz
İngiltere merkezli Analysys Mason araştırma şirketi, global OTT mesajlaşma trafiklerinin 2014 yılında 2 kat artarak yaklaşık 20 trilyon seviyesine ulaşacağını öngördüğünü açıkladı.
2013 yılında dünya genelinde 6,5 trilyon SMS mesajı trafiği varken OTT mesajlaşma trafiği ise 10,3 trilyon seviyesinde idi ve akıllı telefon sahibi kullanıcı kesiminde OTT mesajlaşma uygulaması kullanma oranı tam %55 oranında artmıştı.
Araştırma firmasına göre WhatsApp gibi en ünlü OTT mesajlaşma uygulaması, Haziran 2013 günü tarihinin en yoğun trafiğini taşıdı. Sadece 1 gün içerisinde 10 milyar mesaj gönderimi yapıldı ki bu rakam kullanıcı başına 30 mesaj anlamına geliyordu !
Araştırma raporunda ayrıca ;
 • OTT servisleri, SMS’e göre çok daha yüksek oranda kullanıcı etkileşimi ve katılımı sağlıyor,
 • OTT uygulamaları artık SMS yerine tercih edilen mesajlaşma platformu oluyor,
 • OTT uygulamalarının arkasındaki momentum oldukça güçlü hale geldi ve Operatörler de bunun karşısına cazip bir alternatif sunamadılar,
 • Tüm bu olgulardan dolayı da Operatörlerin SMS trafiklerindeki yaşadıkları kaybı telafi etmek için belki de Konuşma ve Video servislerine daha fazla odaklanmaları gerekiyor
saptamalarında bulunuldu.
Bilindiği gibi bu ay başında Deloitte’un yaptığı açıklamaya göre İngiltere tarihinde ilk kez SMS trafikleri 7 milyar azalarak 145 milyar olarak gerçekleşmişti. Aynı dönemde ise OTT mesajlaşma trafikleri 160 milyar seviyelerine ulaşmıştı.
Hal böyle iken kısa değerlendirmelerimi şu şekilde paylaşmak isterim ;
 1. Görünen o ki OTT mesajlaşma servisleri artık mobil iletişimin temel parçalarından birisi olmaya devam edecek.
 2. Son dönemde TV, dijital ve sosyal medya gibi mecralarda sıklıkla görmeye başladığımız OTT uygulamalaarı reklamları da Türkiye pazarının bu uygulamalar için önemli olduğunu ortaya koyuyor.
 3. OTT mesajlaşma trafiklerinin atmasının Operatörlerin SMS gelirlerine olan olumsuz etkilerini net bir şekilde ortaya koymak, Operatör bilançolarının bu anlamda şeffaf olmaması nedeni ile kolay değil.
 4. Ancak azalan mesaj sayıları, 1.000 tane SMS’i bazen bedava bazen de ayda 1TL gibi rakamlara pazarlamak durumun ciddiyeti hakkında biraz fikir veriyor.
 5. Akıllı telefon satışlarındaki düzenli artış, kullanıcı sayısının artması ile Operatörler biraz da Mobil Internet paketi satışlarına odaklandılar.
 6. Zaten bu zamana kadar OTT veya Internet uygulamaları ile başa çıkmış bir Operatör servisini ben bu zamana kadar duymadım. Bazı ufak tefek girişimler oldu ama bir kısmı bir süre sonra kapandı, bir kısmı da pek uzun ömürlü olmayacak gibi görünüyor.
 7. Operatörler şimdilik mobil internet paketi satışları ile durumu idare eder görünüyorlar ama Mesajlaşma servislerindeki gelir kayıpları artmaya başlayınca ve internet paket fiyatları da düşmeye devam ettikçe nasıl bir çıkış yolu bulacaklar doğrusu merak konusu.

Tags: ,

One Response to OTT mesajlaşma trafikleri 2 katına çıkacak

 1. Özgür dedi ki:

  Telefon teknolojisindeki gelişlemelerin VAS servislerindeki ilk kurbanı “Logo” ve “Melodi” servisleri olmuştu. zira hekes kendi çektiği fotoğrafı ya da internetten bulabildiği herhangi bir fotoğrafı arka plan olarak kullanmaya başlayıp, sevdiği şarkıyı da rahatlıkla çalma sesi olarak ayarlayabiliyordu.

  Sonraki kurban “Bilgi Paketleri” oldu. internet kullanımının yaygınlaşmasıyla bilgiye istenilen yerden herhangi bir kaynaktan erişebilir olduk. Bu kadar geniş kaynak elimizin altındayken sabit bir yerden gelecek kısıtlı bilgi kimseyi tatmin etmemeye başladı.

  Operatörlerin sunduğu tv hizmeti de gelişen teknoloji ile birlikte gözden düzen bir diğer servis türüydü. TV izlemeye olanak veren bir çok ücretsiz uygulama varken operatörün sunduğu “streaming” servislerine aylık ücret ödemeye gerek yoktu.

  Aynı şekilde MMS de gereksiz bir teknoloji haline geldi, data paketi üzerinden ücretsiz bir şekilde gönderim yapmak varken ne diye tanesi 1 TL civarına bir paraya mal olan MMS i kullanayım ki? Durumu kurtarmak için MMS paketlerini sahaya süren operatörler düşüş trendini kıramadılar bir türlü.

  3G nin gelmesiyle çok ballandırarak anlatılan görüntülü arama ise start anında çıkış yapamayan yarış atı gibi kaldı. Akıllı cihazlardaki uygulamalar çok daha rahat bir şekilde görüşme imkanı sunuyordu. hatta iş öyle bir noktaya geldi ki çoğumuzun elinde bulunan akıllı telefonlarda ön kamera olmasına rağmen şebeke üzerinden direk görüntülü konuşma desteği bulunmuyor.üstelik cihaz üreticilerinin bu yönde bir kaygısı da yok, nasıl olsa o cihazı alan kişi bu servise ihtiyaç duyduğunda işini görecek bir uygulama ediniyor. Ve yine yukarıda saydığım gibi uygulama üzerinden yapılacak görüntülü konuşmanın maliyeti çok daha ucuzdu.

  Bir ara operatörler Cloud çözümlerine yöneldiler ama o alan da Googledrive, Dropbox, Skydrive tarafından ele geçirilmişti bile.

  Bu gibi servis gelirleri düşen operatörler de yükselen data kullanım trendlerinden geri kalmamak adına mobil internet satışına yöneldiler sizin de belirttiğiniz gibi.

  Gelinen noktadaki yeni kurban SMS olmakla birlikte bunun son olacağını düşünmüyorum.Bu nedenle operatörler daha çok ödeme sistemleri ve call completion çözümlerinde yönelmeliler/yöneliyorlar.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.