MENU

Büyük veri konferansında hayatı karartan verilere bakış

Evi uzaktan izleme aleti

01/07/2019 Comments (0) Views: 1102 5G, ANKARA, MANŞET, OPERATÖRLER, TÜRK TELEKOM, TURKCELL

Operatörlerin ağzından Türkiye’nin 5G’si

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullara da bakıldığında 3G ve 4G ihalelerinden farklı bir modelle yapılması gerekliliğine inanıyor musunuz?

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin: Belirttiğim gibi, önemli olan doğru şekilde ilerlemek. 5G’de yerli ve milli teknolojilerle ekipmanlar geliştirilmesinin önünü açacak şekilde, ülke ekonomisinin kaynaklarının etkin kullanılmasını sağlayacak yöntemlerle 5G altyapısının hayata geçirilmesi çok önemli. 5G’de spektrum tahsis edilirken de, yatırımı teşvik edecek bir yöntemle ilerlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Sektördeki tüm paydaşların el birliği ile uzun vadeli toplumsal fayda sağlanacak bir formül bulmamız gerekiyor. Bunun yolu da altyapıda ortak hareket etmek. Altyapının tamamlaması için 13 ila 15 milyar dolarlık bir yatırım gerekiyor. Ancak mevcut fiber altyapı paylaşılarak, bundan sonraki yatırımlar ülkemizdeki diğer operatörlerle ortak olarak yapılırsa, yalnızca 3 milyar dolara bu iş çözülür. Böylece en az 10 milyar dolarlık bir tasarruf yapmış oluruz. Bu da ülkemizin kazanması anlamına gelir.

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç: Ülkenin ekonomik parametreleri ve sektörel parametrelerin durumu gibi faktörler 5G frekans tahsisine ilişkin yöntemler değerlendirilirken mutlaka dikkate alınacaktır diye düşünüyoruz. 5G ihalesini geçmişteki 3G ve 4G ihaleleri ile kıyaslayıp o kıyaslama üzerinden bir sonuca varmak 5G’nin önceki teknolojilerden farklılıkları göz önünde bulundurulduğu takdirde doğru ve etkili olmayacaktır.

Önceki6 / 6Sonraki

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.