MENU

Büyük veri konferansında hayatı karartan verilere bakış

Evi uzaktan izleme aleti

01/07/2019 Comments (0) Views: 974 5G, ANKARA, MANŞET, OPERATÖRLER, TÜRK TELEKOM, TURKCELL

Operatörlerin ağzından Türkiye’nin 5G’si

Yurtdışı örneklere de bakıldığında ihale ve frekans tutarının ne olmasını bekliyorsunuz?

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin: Bugün dünyada 5G frekanslarını kullanıma sunmaya başlayan ülkelerin önümüzdeki dönemde kendi dönüşümlerini, üretim biçimlerini şekillendirmeye çalışan ülkeler olduğunu görüyoruz. Japonya, Finlandiya, Norveç gibi ülkeler frekansları sembolik bedellerle operatörlere tahsis ediyor. Bu ülkeler 5G’nin ülkelerindeki dijital dönüşüme yapacağı katkının farkındalar ve operatörleri 5G servisinin hızlı bir şekilde verilebilmesi için yönlendiriyorlar. 5G üzerinden bir lisans bedelinden çok, fayda edinme üzerine uğraşıyor. Turkcell olarak bizim de isteğimiz aynı yönde. 5G’de yerli ve milli teknolojilerle, ekipmanlar geliştirilmesinin önünü açacak şekilde, ülke ekonomisinin kaynaklarının etkin kullanılmasını sağlayacak yöntemlerle 5G altyapısının hayata geçirilmesi çok önemli. 5G’de spektrum tahsis edilirken de yatırımı teşvik edecek bir yöntemle ilerlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye’de de bu tarz bir yaklaşımın benimsenmesini bekliyoruz.

 

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç: 5G ihale ve frekans tutarına ilişkin hesaplama ve öngörülerimizde diğer ülkeleri kıstas almak çok doğru bir yöntem olmayacaktır. Hangi frekanstan ne kadarlık bir tutarın tahsis edileceği, frekans tahsis tasarımının ne şekilde olacağı, işletmecilerin o dönem itibarıyla frekansa ne kadar ihtiyaçları olduğu, ülkedeki ekonomik parametreler ve sektörel parametreler gibi birçok faktör bu konuda etkili olmaktadır. Bizim bu konudaki beklentimiz ise, bu alandaki yatırımların devam edeceği ve yeni teknolojinin etkili bir şekilde yaygınlaşmasına imkân tanıyacak makul bir ücretlendirmenin olması yönünde.

 

YORUM: Bu soruda şirketlerin “bence 4 milyar euroya mal olur” deyip bana manşet vermesini beklemiyordum elbette. Olsa çok güzel olurdu ama mucize gibi bir şey olurdu bu. Sonuçta biz burada bir sübjektif zevklere hitap eden bir yağlıboya açık artırması değil, boyu kilosu ve kullanım alanları belli olan frekanslar satacağız. Aşağı yukarı alınacak frekanslara göre bir maliyet hesabı yapılmıştır. Bunu söylemek istemeyebilirler ki öyle de yapmışlar.

Turkcell, ucuza ya da ücretsiz yöntemi önermiş. Buna bir vatandaş olarak katılıyorum. Şu anda 5G frekans ihalesi yapılmadığında devlete hiç para kazandırmayacak. Ücretsiz olarak verildiğinde de hiç para kazandırmayacak. Ama o zaman insanımız 5G kullanıyor olacak. Şirketlerimiz gerçek insanlarla, test ortamında değil 5G’yi öğreniyor ve üstünde iş geliştiriyor olacaklar. Eğer devlet yaparak ve yapmayarak para alamayacaksa bunu yapmayarak alamaması yeğdir. Sonrasında bu frekansların kullanımı için vergi artırımı, şirketlerden peyderpey para istemesi mümkün olabilir. Ama mühim olan bizim ülke içinde ve dünyada para kaybetmeyiz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.