MENU

Filtre zekası TKNLJ’ye yasak koydu

Turkcell Geleceği neden yazdı?

19/09/2013 Comments (1) Views: 666 ANKARA, MANŞET, OPERATÖRLER

“O numara itibarsızdır” numarası

telefonTürkiye’nin en ilginç tartışmalarından biri Türk Telekom’un 444 reklamlarıyla başladı. Türk Telekom 444’ü prestijli bir numara olduğunu söylemesiyle beraber anlamsız bir biçimde 850’li numaraların itibarsız şirketler tarafından kullanıldığı dile getirilmeye başlandı. Bunun tezi olarak da düzenli olarak arayan kötü firmaların 850 kodundan çıkış yapmaları gösterildi.

Telkoder başkanı Yusuf Ata Arıak, sivil toplum kuruluşu adına bir bülten geçerek “Bazı haberlerde, yapılan dolandırıcılığa karşı vatandaşın uyarılması gerekirken, maalesef arayanın telefon numarası suçlu gibi gösteriliyor. Telefonla aramalarda herhangi bir numara kullanılabilir. Arayan numaralar 444’lü, 0850’li, sabit veya cep telefonu numarası olabilir. Arama yapanlar için bunların birbirlerinden farkı yok; dolayısıyla belli bir numara gurubunun suçlu gibi gösterilmesi doğru değil” dedi.

Numaraların veya rakamların itibarı olmaz. Bu rakamlar üstüne atfedilen değerler bunların itibarını yükseltir. 850 ile 444 arasındaki farkları sıralamak gerekirse:

  • Bu sayılardan biri 5’e bölünür, diğeri bölünemez
  • 444 çok uzun yıllardır var. Daima pahalı bir hizmet oldu. O yüzden de büyük firmalar alabildi bu numaraları
  • Bugün 444’lerin daha ucuz olması yüzünden eski prestijlerine sahip değiller
  • 444’lü numaralar BTK tarafından regüle edildi. GSM şirketlerinin ağlarına zorla sokuldu
  • Tarihte 444’lü hatların kullanıcılar için neredeyse ücretsiz olduğu zamanlar oldu. Ki o noktaya şehirlerarası aramaların yurt dışı aramaya yakın olduğu zamanlardan gelindi. 444 şehir içi sayılınca kullanıcılarla şirketler arasında bir varlık barışı yaşanmıştı. Kimse hatırlamaz o devirleri. Daha TT özelleşmemişti o yıllarda…
  • 850’li numaralar hep şirketler için çalıştı. Hesaplıydılar. Alması kolaydı. Herkes aldı.

Hal böyleyken bugün Yapı Kredi, Garanti ve Akbank 850’li numara kullanmaya başlasın görürüz kim prestijli kim değil… Bunun tam tersini düşünürsek: İki tane penis büyütücü şirket 444’lü numara alınca bakalım o prestij nerede kalıyor onu da incelemek isterim. Ben şirket olarak buradan arama yapacağım dese birisi çıkıp yok abi sen büyütüyorsun vermeyiz mi diyecek? Yok artık.

Tabi bu noktada bizim halk olarak dikkat etmemiz gereken bir şeyi de gözden kaçırmayalım (ki halk umarsız olduğu için bu söylediğimi dikkate almayacak bile): 850’li numaralar serbestleşmeye çalışan ancak sürekli tökezleyen sektörün Don Kişot tarafıdır. Onları yaşatmak gerekir.

Tags: , , , ,

One Response to “O numara itibarsızdır” numarası

  1. ING Bank, Vakıfbank web sayfalarında iletişim olarak artık 0850 ‘li numara veriyorlar.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.