MENU

Minecraft’ı yargılamak hükümet yanlışlarının zirvesi

Türkiye Twitter’ı sansür şampiyonu yaptı

07/02/2015 Comments (1) Views: 889 MANŞET, POLEMİK, TÜRK TELEKOM

O mesajı sana yol-la-ya-ca-ğız işte o kadar

Türk Telekom Grup KüreTürk Telekom müşterilerine bir mesaj göndermiş:

Türk Telekom avantajlı tekif ve kampanyalarını içerek iletilerinin her türlü iletişim kanalı üzerinden size gönderileceği hususunu bilgilerinize sunarız

Türk Telekom bu mesajı beni bir kullanıcı olarak çok rahatsız etti. Bu konuda internette çok yazıldı çizildi. Bunları ve aslında olması gerekeni TKNLJ formatında sizler için toparladım:

 • Pazarlama amaçlı mesajlar kullanıcıların isteği ve onayıyla gönderilir. Ben size mesaj göndereceğim işte o kadar demek en hafif söyleyince çok ayıptır.
 • Hukuki olarak önümüzdeki Mayıs ayında devreye girecek kanunla kullanıcının belirli somut izni olmadan pazarlama içerikli mesajları göndermek kanunen yasak olacak ve buna ciddi bir ceza verilecek.
 • “Ben size bu mesajı gönderdim siz itiraz etmediniz o zaman benim size her türlü mesaj göndermeye hakkım oluyor” gibi bir düyünce içinde olan hukuk bölümündeki insanlarla tanışmak istiyorum. Ve şu anda o insanların hukuki bilgisini her türlü iletişim kanalı üstünden speküle ediyorum.
 • Şirketlerin bu kadar kötü bir şey yapacağını, istenmeyen mesajları bir de buldukları her tür ortamdan takır takır yollayacaklarını söyleyen çirkin mesajın ne kadar kötü bir iletişim şekli olduğunun farkında mı acaba Türk Telekom iletişim departmanı? Bu iletişimi nasıl kabul ediyorlar ve içlerine sindirebiliyorlar acaba?
 • Bu metni göndermek Türk Telekom da dahil kimseye bir fayda sağlamıyor. Göndereceksen gönder, hukuki sonuca bir etkisi de yok. O zaman neden insanları şirketinize karşı zıplatıyorsunuz?
 • Konu hakkında yazılı basın organlarına Türk Telekom korkusuyla bir yazının çıkmamış olması yaptığınız işin çok da kötü olduğunu göstermez. Herkes bunun farkında ve ciddi bir tepki var. Ben olsam özür dilemek için hemen bir iki adım atardım şirket olarak…
 • Önümüzdeki günlerde daha kötü şeyler yaşayacağız ki bunun bir örneğini geçtiğimiz günlerde Vodafone ile gördük: Şirket sizin yapmak zorunda olduğunuz bazı işlemlerin altına zorunlu bir “bunu kabul ederek bizim ve tüm iş ortaklarımızın size mesaj göndermesini kabul ediyorsunuz” kutusu koymuş. Bu çakallığa DA izin vermeyeceğimizi şimdiden duyuralım dosta düşmana…

Bu çok kötü hatadan tüm şirketlerin bir an önce dönmesini istiyorum bilişimi seven ama kişisel özgürlükleri daha çok seven bir kişi olarak.

Tags: , , , , ,

One Response to O mesajı sana yol-la-ya-ca-ğız işte o kadar

 1. kanser dedi ki:

  TTNET’in amacı bizi kanser etmek. Kullanım bilgilerimi takip edip bana özel kampanya sunacakmış. Bana özel kampanya sunacaksan önce kullanmadığım sabit hat ücretini almaktan vazgeç!
  Haftada bir arıyorlar çünkü Hayır!’ ı cevap olarak kabul etmiyorlar. Beni aramayın diyorum, o zaman size bilgilendirme mesajı da atamayız diyorlar.Tekel olmak böyle bir şey.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.