MENU

Facebook ayranı olmayan Nijerya’ya tahtırevan gönderiyor

Apple ile operatörler arasında imam cemaat ilişkisi

13/05/2016 Comments (0) Views: 508 BÜLTEN, KISA KISA, MANŞET, YAZILIM

Ne yüklediğimizi, bize ne yapabileceğini okumuyoruz

iphone-5-concept-designKaspersky Lab’ın Türklerin de arasında olduğu çeşitil ülkelerden 18.507 tüketiciden çevrimiçi alışkanlıkları hakkında bilgi istediği “İnternet konusunda bilgili misiniz?” anketi, endişe verici sayıda tüketicinin, uygulamaları cihazlarına yüklerken güvenliğe dikkat etmemeleri nedeniyle gizliliklerini ve telefonlarında sakladıkları verileri siber tehditlere maruz bıraktığını ortaya çıkardı.

Kullanıcılar uygulamaların yüklenmesi sürecinde lisans anlaşmalarını veya mesajları okumayı ihmal ediyor ve böylece neyi kabul ettiklerini bilmiyorlar. Bazı uygulamalar, diğer uygulamaların yüklenmesini isteyerek kullanıcı gizliliğini etkileyebilir ve hatta bir cihazın işletim sistemi ayarlarını kullanıcı yükleme işlemi sırasında ‘kabul ediyorum’ dediği için tamamen yasal olarak değiştirebilir.

Anket kullanıcıların yüzde 43’ünün mobil cihazları üzerindeki uygulamalar nedeniyle risk altında olabileceğini belirtiyor. Çünkü bu kişiler yeterli siber bilince sahip olmadıkları için uygulamaları yüklerken uygulama izinlerini sınırlama konusunda da bir şey yapmıyor. Anket katılımcılarının yüzde 15’i uygulamaların telefonlarında neler yapabileceğine hiçbir şekilde limit getirmiyor ve yüzde 17’si istendiğinde uygulamalara izin veriyor, ancak sonra unutuyor; yüzde 11’i ise bu izinleri değiştiremeyeceklerini düşünüyor. Uygulama izinleri kontrol edilmediğinde uygulamaların, mobil cihazlarda bulunan iletişim bilgilerinden fotoğraflara ve konum verilerine kadar tüm kişisel ve özel verilere erişmeleri tamamen yasal bir şekilde mümkün olacak.

Kendilerini korumak için tüketiciler şunlara dikkat etmeli:

-Sadece güvenilir kaynaklardan uygulama indirin,
-Cihazınıza yüklemek istediğiniz uygulamaları akıllıca seçin,
-Yükleme işlemi sırasında lisans anlaşmasını dikkatlice okuyun,
-Bir uygulamanın istediği izinler listesini dikkatlice okuyun. Yükleme sırasında neyi kabul ettiğinizi kontrol etmeden ‘ileri’yi tıklamayın,
-Cihazınızı siber tehditlerden koruyacak bir siber güvenlik çözümü kullanın.

Aslında bunu bir benzeştirmeyle anlatacak olursak evimize bir adam geliyor içeri gireyim mi diyor. Biz sen kimsin necisin diye sormaya üşeniyor adamı içeri alıyoruz. Sonra da içeride unutup evden çıkıyoruz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.