MENU

Oyun oynarken harekete geçin kahraman olun

Küçülen bilgisayarların tek eksiği DVD yazmasıysa…

14/04/2011 Comments (2) Views: 606 DONANIM, KISA KISA, MANŞET

iPhone için Brezilya’ya 12 milyar dolarlık yatırım

Apple’ın en önemli ürün gamlarından iPhone ve iPad’in en önemli cihaz tedarikçisi Foxconn, iPhone üretimi için Brezilya’da fabrika açıyor. Fabrikanın şirkete sağlayacağı en büyük fayda olarak, ithal ürünlerdeki yüksek vergiler yüzünden pahalıya gelen telefonların çok ciddi bir biçimde ucuzlaması gösteriliyor.

Brezilya’nın bilim ve teknoloji bakanlığı, yaptığı açıklamada Tayvan frması olan Foxconn’un ülkelerinde fabrika açacağını ve bunun için de beş yıla yayılmış 12 milyar dolarlık bir yatırımın söz konusu olacağını belirtti. Brezilya’da açılan fabrikada iPhone’ların görüntüleme teknolojileri üretilecek.

Brezilya hükümetinin yaptığı açıklamayı yalanlamayan Foxconn yetkilileri, herhangi bir yorum yapmadı, hayata geçirilmesi muhtemel fabrikanın neyi ne boyutta ne kadar üreteceğini söylemedi.

Fabrikanın herhangi bir Foxconn fabrikasının yerine, onu ortadan kaldırmak için açılmadığı ifade edilirken Brezilya seçiminin kaynaklarının çokluğu, hükümetin desteği, gelişme potansiyeli ve pazar büyüklüğüne yönelik yapıldığı söylendi.

Dünyanın en önemli elektronik parça üreticilerinden biri olan Foxconn’un dünyanın (Türkiye dışındaki) hemen her ülkesinde, Çin’de, Meksika’da Hindistan’da Vietnam’da ve Doğu Avrupa’da fabrikaları bulunuyor.

Tags: , , , ,

2 Responses to iPhone için Brezilya’ya 12 milyar dolarlık yatırım

  1. Demet dedi ki:

    yakınlarda HP ile fabrika açtılar ya Türkiye’de de… 700 bin Dolar yatırımla :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.