MENU

Rusya’dan nefes kesici bir rehine hikayesi

Türk Telekom artık ses değil internet şirketi!

08/09/2016 Comments (0) Views: 231 DONANIM, MANŞET, POLEMİK

İPhone 7 lansmanının derin analizi

Ben ve milyonlarca kullanıcının en büyük kabusu gerçek oldu. Apple adeta kullanıcısından gelen tepkilere meydan okudu ve kulaklık girişini kaldırdı. Artık şarj kablosunun girdiği yere sokacaksınız kulaklığı. Bu da kulaklık kullanırken şarj edemezsiniz anlamına geliyor. Eski kulaklıkları çöpe mi atacağız? Yok canım ne alakası var kutudan minik bir adaptör kablosu da çıkıyor. Ama müzik dinlerken şarj edemeyeceksiniz. Çünkü Apple öyle istiyor. Öyle olmasına karar verdi. Tüm tepkilere rağmen… Kullanıcısına meydan okurcasına…

Lansman sırasında bir ara gerçekten heyecan doldum. Çünkü Apple, Nokia’nın bundan birkaç sene önce çıkardığı kablosuz kulaklık çözümünü anlatmaya başladı. (Nokia birkaç senedir fiilen telefon üretmiyor biliyorsunuz değil mi?) 5 saat kesintisiz pil ömrü olan bu kablosuz kulaklıkların da içinde müziği düzelten bir çip var (Her deliğe bir çip kampanyası)… Sesi söylediklerine göre harika bir hale getiriyor. Başkalarının düşünmediğini düşünüp kulaklıkları koyduğunuz kutuyu bir minik şarj ünitesine dönüştürmüşler. Böylece 24 saat müzik dinleyebiliyorsunuz şarj ede ede. Bir ara gerçekten olanca sağlığımla “adamlar şarj bölümüne kulaklık koymuşlar ama bak telefonun kutusunun içinden bu kablosuz kulaklık hediye olarak çıkacak böylece tüm eleştiriler çöpe gidecek” diye düşündüm. Dalga geçmeyin bunu gerçekten düşündüm. Sonra 159 dolarlık satış fiyatını gördüm. “Yuh 500 liraya kulaklık mı olur” çığlıkları atarken Türkiye fiyatını gördüm: 779 TL. Kusura bakmayın ama 700 liraya çok iyi çalışan telefonların satıldığı bu ülkede bu paraya kulaklık satmayı planlamak için gerçekten ciddi şuur kaybına uğramış olmak lazım. Tamam Apple ürünleri biraz daha pahalıdır ve tercih edilir. Ama bunlar kulaklık yahu… Şuur konusunun üstünde gerçekten daha dikkatli çalışmak lazım.

Yeni işletim sistemi iOS10 yere göğe konamıyor. Peki ne yapıyor derseniz… Şu anda “işte şu alanda devrim yaratacak” diyebilmek mümkün değil. Çünkü genelde farklı uygulama geliştiricilerin yaratıcılıklarını körükleyecek hizmetler barındırıyor. Eğer uygulama geliştiriyorsanız daha önce kullanamadığınız özelliklerini kullanabileceksiniz Siri, Harita ve Telefon uygulamalarının. Böylece şu anda hayallerimizin almayacağı geliştirmelerle bezeli yazılımlar bizi bekliyor diyebiliriz.

Gümüş, altın, pembiş (roze altın) ve siyah renklerde 32, 128 ve 256 gigabaytlık saklama alanlarıyla alabileceksiniz telefonlarınızı. Elbette normal ve Plus seçenekleri fiyatta ciddi zıplamalar yapacak. Çünkü bu sefer normal ve Plus arasında sadece ekran büyüklüğü farkı yok, çifte kamera farkı da var.

Gelelim her lansmandan sonra mutat biçimde dile getirdiğimiz yakınmamıza: Apple’ın Türkiye’de ofisi, diğer ülkelerde olmadığı kadar çok çalışan ve satan dükkanları var. Çevremden görebildiğim kadarıyla eşek yüküyle satış yapıyor, helali hoş olsun. Ama Türkiye bırakın ABD ve Avrupa ülkeleriyle aynı anda bu telefona ulaşmayı; Porto Riko, Virgin Adaları, Kıbrıs (Rum tarafı diyemiyorlar), Latvia, Man Adası, Andorra, Grönland (evet evet bildiğiniz buzullarla kaplı 50 bin kişilik bölge), Guernsey (evet hiç duymamış olabilirsiniz Manş denizinde bir ada bu. Gurnsey ülkesi diye aratmayın bulamazsınız muhafızlık diye geçiyor)  ve Malta bizden önce ulaşacak bu telefona. Yani Guernsey muhafızları ya da Grönland kutup ayıları kadar değerimiz yok Apple dağıtıcıları gözünde. Muhtemelen bizim Zorlu Center’daki Apple Store’a bir ayda girip çıkan insan sayısı Apple listesindeki birkaç ülkenin toplam nüfusundan fazladır… Biraz ciddi olalım lütfen.

Bu arada Apple ne kadara satılacak bunu kimse söylemiyor. Tahminler 3.750 – 4.000 TL bandını gösteriyor. Aman ne olacak saati bile 1.049 liradan başlıyor ve Edition ürünü (lüks saat) 4.799 TL.

Su geçirmez özelliğine de dikkat: Telefonun üstünde ıslakken şarj etmeyin yazıyor. Su geçirmez saatin üstünde Scuba Diving yaparsanız sakata gelirsiniz ibaresi var. Ayrıca paslanmaz çelik ve deri kayışlar sudan etkilenebilir uyarısı da var.

Özetle…

Benim bu ürünü bu fiyata alma motivasyonum sıfıra yakın. Belki fotoğraf makinesi… Bir ihtimal… Şu anda kullanım kolaylığı sağlayan işletim sistemi benim en büyük motivasyon kaynağım. Ama bunun için telefon değiştirmem. Ha işletim sistemi yüzünden mesela 6 Plus çalışmaz hale gelirse… Onu bilemem.

Tim Cook bu işi beceremedi. Bu benim şahsi görüşüm. Şirket, en iyisi olmak, en şaşırtıcı olmak veya arzu objesi olmak gibi vizyonlarını kaybetti.

2007 yılının Eylül ayından bu yana, iPhone 1’den bu yana, bu cihazdan başka bir şey kullanmamış bir müşterisinin gözünde çok şey kaybetti…

Önceki2 / 2Sonraki

Tags: , , , , , , , , ,

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.