MENU

Güvenli internetin sivil inisiyatife geçmesini beklerken…

Türk Hava Yolları havada “bazılarına” internet vermeye başlıyor

19/01/2012 Comments (0) Views: 378 İNTERNET, KISA KISA, MANŞET, POLEMİK

İnternet enflasyon sepetinden çıktı

Hayatımızı en çok etkileyen şeylerdeki fiyat artışı, hayatımızı çok yakından etkilediği için enflasyon sepeti adı verilen sanal bir fiyat bütünüyle birlikte değerlendiriliyor. Bu sanal sepetteki fiyatlar ne kadar artar ya da inerse hayatımızdaki fiyat dalgalanmaları o kadar bizi etkiliyor gözüküyor.

Hayatımızı etkileyen şeylerin bu pakette olması önemli çünkü az kullandığımız şeylerin ağırlığı hayatımızda da az olacağı için çok da fazla peşinden koşmamıza gerek kalmıyor. Örneğin havyar ürünündeki fiyat dalgalanmaları toplumun büyük bir kesimini uzaktan yakına etkilemezken ekmek gibi bir ürün herkesi gayet yakından etkiler.

Türkiye İstatistik Kurumu, enflasyon paketindeki ürünleri incelerken bazen ekleme çıkarmalar yapabiliyor. Bu seferki ekleme çıkarma, ülkemizde neye ne kadar değer verildiğini, neyin ön planda neyin arka planda olduğunu bir kez daha çok güzel ortaya koydu. Bizim ne olduğumuzu anlamak için gelin ekleme çıkarmaları yakından inceleyelim:

Şu anda 10 milyona yakın hanede bulunan internet modemi enflasyon paketinden çıktı. Aylık ADSL internet paketi de paketten çıktı. Bu iki ürünün hangi farklı ürünlerle aynı anda anıldığını anlayabilmek için beraberinde çıkar ürünlere bakalım: Üzüm yaprağı, enjektör, VCD…

Peki internet gibi gereksiz ürünler çıktıktan sonra hayatımıza hangi önemli ürünler girdi bakalım: Araba yıkama ücreti, litrelik ayran, katı meyve sıkacağı…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.