MENU

Türk mühendislerinin “savunma” başarısı

Google’da neyi niye aradık?

20/04/2019 Comments (0) Views: 808 ANKARA, MANŞET

İmamoğlu bilgisayar verilerini neden kopyalatmak istedi?

Haftanın kapanışında güneme en çok damgasını vuran konu, İBB başkanı Ekrem İmamoğlu’nun veri tabanını kopyalatmasına ilişkin verdiği yönerge oldu. Basın bunu verilerin çalınması, kamunun verilerini devletin ehil olmayan ellerine vermesi olarak tanımladı ki beklenen de bunu yazmalarıydı.

İmamoğlu bunu yapma sebebini şöyle açıkladı:

“Bu talimatlar olacak. Bilgi istemek, Büyükşehir Belediyesinin kuramlarından ya da birimlerinden, bazı konuları teminat altına almak, bazı konuları belediyenin hafızası saklamak, tedbir almak bizim vazifemiz. Daha birçok tedbir olacak, birçok konumuz olacak. Bunlar, mali düzeyde olabilir, insan kaynaklarının tespiti düzeyinde olabilir, iştirakler düzeyinde olabilir. Uzman ekiplerimiz çalışıyor. Bunlar olacak. Bizim için şeffaflık ana prensip olduğu için orada gizli saklı bir şey yok. Biz sadece, kamunun hafızasını, kamu içerisinde hukuka uygun bir şekilde, şahsıma değil, yine kamunun uygun gördüğü noktada muhafaza etme talimatlarıdır bunlar.”

Bu arada İBB’den de şöyle bir açıklama yapıldı:

“İlgi yazıyla amaçlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanı ve alt yapılarının yedeklerinin ve log kayıtlarının, bilgi güvenliği standartlarına uygun olarak, 31 Aralık 2018, 31 Mart 2019 ve 18 Nisan 2019 tarihli olmak üzere Büyükşehir Belediyesi’nin dijital arşivinde tutanak ile kayıt altına alınması ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi veri merkezinde muhafaza edilmesi olup, kurum dışına herhangi bir bilginin çıkarılması söz konusu değildir. Bütün iş ve işlemler Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde; ilgi yazı ile görevlendirilen İstanbul Büyükşehir Belediye müfettişlerinin başkanlığında yapılacak olup İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığında mevcut yetkilendirilmiş bulunan kişilerin nezaretinde gerçekleştirilecektir.”

Burada Ekrem İmamoğlu’nun bunu neden yaptığını farklı bir gözlükle inceleyelim: Kamu kaynaklarında devletin işleyişinin nasıl olacağı dokümante edilmiştir. Kimin ne iş yapacağı, ne kadar çalışacağı, kimden emir alıp kimlere emir vereceği, günde kaç saat ne iş yapacağı hep yazılı çizilidir.

Şimdi şu soruyu sormak istiyorum: Kamu kaynaklarında verilerin saklanması üstüne kötü niyetli kişilerin atacağı adımları yüzde yüz engelleyebilecek tanımlar yapılmış mıdır? Mesela veriler başkalarının silip değiştiremeyeceği tek sefer yazmalık sabit disklerde saklanmakta mıdır? Günlük, haftalık, aylık ve dönemlik yedekler alınarak bir devlet ve kurum hafızası oluşturulmakta mıdır? Belediyenin parası ve birikimiyle kurulan iştirakler özel sektör olması sebebiyle bu kamusal disipline bağlı mıdır?

Eğer bunlar yoksa, ya da bunların varlığında şüphe duyuyorsanız eldeki veriler değiştirilmeden bir yedekleme yapılmasını istersiniz. Bunları kopyalamak olarak nitelemek yanlış olur. Çünkü kopyalamak deyince alıp evinize götürebilmek ve onlarla istediğini yapmak vardır. Burada bahsedilen, bilgi bütünlüğünün sonradan değiştirilmesinin engellenmesi için o anki durumunun fotoğrafının çekilmesidir.

Umarım kamu, özellikle de her seçim döneminde potansiyel bir yeni başkan atanması beklenen belediyeler kendini elektronik olarak korumaya almıştır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.