MENU

Türkler “bize bir şey olmaz” diyor

Avea’dan Vodafone’a şarj polemiği

21/11/2014 Comments (0) Views: 600 5G, DONANIM, MANŞET, ULUSLARARASI TELEKOM

Huawei 1 gigabiti 4G ile görürüz dedi

huaweiDünyanın en önemli etkinliklerini Türkiye’den takip edebilmek harika. Şangay’a gitmeye gerek kalmadan takip ettiğim Broadband Forum etkinliğinde Huawei’nin ürün ve hizmetlerinden sorumlu başkanı Ryan Ding, hepimizin şapkasını uçurması gereken çok önemli açıklamalarda bulundu. Bu başlıkları öncelikli olarak TKNLJ formatında paylaşalım sizlerle:

  • Her ne kadar ülkemize 4G’nin gelmesi için çok erken dense de Huawei durmuyor ve konunun üstünde ekstra çalışmalar yürütüyor. Şu anda 4.5G konusunda çok ilerlemişler ve 2015 yılının ilk çeyreğinde bunu duyuracak, 2016 yılında da kullandırmaya başlayacaklar.
  • Ding, isim takıntılı insanlar için bunun isminin büyük bir ihtimalle 4.5G olmayacağını dile getirdi. 4GX, 4G+ veya 4G B gibi isimler önerdi ama bunlardan biri olmayabilir de dedi.
  • 4G ile 5G arasındaki boşluğu doldurmak için böylesbi bir köprünün şart olduğunu dile getiren Ding, kullanıcıların 5G’nin geleceği 2020 yılına kadar bekleyemeyeceğini vurguladı.
  • 4.5G’nin en önemli tarafı frekans: Şu anda yeni bir bağlantı teknolojisi geldiğinde firmalar deli gibi en güzel frekansları kapabilmek için birbiriyle açık artırma yarışına giriyorlar ve elbette bundan tek karlı çıkan frekansın doğal sahibi devlet oluyor. Bunun tek kaybedeni ise operatörlerin frekansa verdiği parayı üstünden çıkarmaya çalıştığı kullanıcılar oluyor. 4.5G ile eldeki frekanslarla çok yüksek hızların yakalanması mümkün.
  • Ding, Huawei araştırmacılarının 4.5G ile 1 gigabite varan hızları yakalayabileceğini, bunun için 5G’nin beklenmesinin gerekmediğini dile getiriyor.

Bu konuşmalar beni çok heyecanlandırdı. Umarım Huawei’nin Türkiye’deki yöneticileriyle de bu vizyonu konuşabilme imkanı buluruz…

Tags: , , , ,

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.