MENU

Evlerde 10 gigabit internet mi? Yok artık!

Türk Telekom mobil gigabiti nasıl verecek?

29/03/2016 Comments (0) Views: 365 MANŞET, RAPORLAR

Hesap numarası taşınabilirliği de mümkün mü?

bankaBankacılıkta kullanılan hesapların bankalar arasında taşınması söz konusu olabilir mi?

Dünyada az sayıda ülkede rastlanılan bu uygulama BES sözleşmelerinin emeklilik şirketleri ve telefon numaralarının operatörler arasında taşınabildiği düşünülünce mümkün olabilir gibi duruyor.

Avrupa Birliği’nde alınan prensip kararı ile zaman içinde SEPA ve IBAN hesap numaraları ile ortak para birimine kısmen adapte olan sektörümüzde bu uygulamaları görmek mümkün olabilir.

Giderlerin düşürülmesi, müşterilerin memnuniyeti, mutabakat ve takipte kolaylık gibi kazanımların herkesin faydasına olacağını belirtiyor. Akademik olarak uluslararası hakemli dergide bir Türk akademisyen tarafından yayımlanan Türkiye’nin ilki olan çalışmaya göre bankacılıkta hesap numarası taşınabilirliği dünyadaki az sayıdaki örneği ve çalışmada yer aldığı şekilde pratikte mümkün.

Yard.Doç.Dr. Cüneyt Dirican’ın “Journal of Economics, Finance and Accounting” dergisinde yer alan makalesinde detaylı bir şekilde analiz edilen bu başlığın finansal tüketicilere fayda sağlayacak bir mobilleşme örneği olduğu savunuluyor. Finansal tabana yayılma başlığında, şirketlerde verimlilik adına da kazanımlar sağlayacağı belirtilen bu başlık altında uygulamaya geçilmek istenmesi halinde birçok çalışma yapılması gereği de ifade edilmiş.

İlgili makaleye Press Academia JEFA adresinden ulaşılabiliyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.