MENU

Gizli Google ve Apple Ortaklığı

Yahoo’dan Facebook’a Kanca

14/03/2012 Comments (0) Views: 354 İNTERNET, KISA KISA, MANŞET, POLEMİK, SOSYAL MEDYA

Harekatın Kod Adı: Facebook

İnternet üzerinde hackerların sıklıkla kullandığı bir yöntem NATO’yu karıştırdı. Bilindiği üzere Facebook’daki isimler alınarak kopya hesap yaratılıyor ve bu kişinin arkadaş listesine tekrar yollanıyor. Bu sayede arkadaş listesinin de bilgilerine erişiliyor, ve bu bir zincir olarak büyüyerek devam ediyor. Ancak bu kişilerden bir tanesi NATO’da görevli bir Orgeneral olunca, durum aniden askeri bir krize dönüştü.

İnternet korsanlarının, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Org. James Stavridis adına Facebook’ta sahte bir hesap açması ciddi anlamda bazı kişilere mesai harcattı. Stavridis’ten arkadaşlık isteği aldıklarını düşünen İngiliz üst düzey subaylar ile İngiliz Savunma Bakanlığı yetkililerinin bu isteğe olumlu yanıt verdiği öğrenilince, İngiltere güvenlik alarmına geçti.

İnternet korsanlarının Çin’e hizmet ettiği olasılığı üzerinde tahminler yürütülüyor.  NATO’nun Libya operasyonunda önemli bir görev üstlenen ABD’li Orgeneral James Stravridis adına açılan Facebook hesabı sayesinde, operasyonla ilgili detayların öğrenilmeye çalışıldığı savunuldu. Ancak Çinli internet korsanlarının bu eylemleriyle NATO’ya ait gizli bilgilere ulaşamadıkları açıklandı.

Bir NATO yetkilisinin belirttiğine göre, Facebook’ta NATO müttefiki ülkelerin üst düzey subayları adına açılmış birçok sahte hesap bulunuyordu. Ancak Facebook ile işbirliği içinde çalışılarak bu sayfalar kapatıldı. James Stravridis adına açılan sahte hesabın, normal kullanıcılarınkinden çok daha farklı izdüşümü olduğu ve son derece ileri teknikler kullanılarak hazırlandığı belirtildi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.