MENU

IBM patent şampiyonu oldu patent eksiğimizi yüzümüze vurdu

İnternet enflasyon sepetinden çıktı

19/01/2012 Comments (1) Views: 429 ANKARA, KISA KISA, MANŞET, Sansür

Güvenli internetin sivil inisiyatife geçmesini beklerken…

Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, merkezi Konya’da bulunan Denge Hukukçular Derneği tarafından düzenlenen “Güvenli İnternet ve İnternet Yoluyla İşlenen Suçlar” konulu konferansta yaptığı konuşmada, güvenli internetin bir dostun dostuna yaptığı dostça uyarı olduğunu belirtti.

Şimşek, İstanbul, Ankara ve İzmir’deki aile mahkemelerinin boşanma davaları incelendiğinde, sosyal paylaşım siteleri kaynaklı şiddetli geçimsizliğin geometrik bir şekilde arttığının gözlemlendiğini söyledi. Güvenli internet projesinin TİB ve Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK)
tarafından değil de içinde bilişimci, sosyal bilimci, pedagog, psikolog ve hukukçuların bulunduğu bir otokontrol sistemi tarafından yapılmasını
istediklerini vurgulayan Şimşek, ”Ne yazık ki güvenli internet için sivil toplum tarafından bir yapılanma yok. Güvenli internetin alt yapısını temin eden servis sağlayıcıları ve toplumun da benimsemesiyle güvenli internet uygulaması sivil inisiyatifin kontrolüne geçecektir. Bugünü büyük bir umutla bekliyoruz” diye konuştu.

Güvenli internet sistemini uygulama aşamasında filtrelemenin en yoğun yapıldığı Avustralya’da bir takım incelemeler yaptıklarını belirten Şimşek, şunları kaydetti: “Avustralya’da 110 etnik grup ve 10 civarında din var. 12 Eylül döneminde buradan giden Türkler de var. Bu işin altyapısını sağlayan üst düzey yetkiliyle görüştüğümüzde çok fazla etnik gruba ve dine sahipsiniz. Neye ve kime göre bir filtreleme yaptınız? Herkesin beklentileri farklı diye sorduk. Aldığımız cevap “Bu filtreleme sistemi bizim çocuklarımız ve ailelerimiz için çok gerekli” oldu. Ben inanıyorum ki, belli bir kültür birliğini sağlamış Türkiye’de güvenli internet daha fazla ilgi görecek. Şu ana kadar ulaşılan rakamlar memnuniyet
verici.”

Bu haberi yorumsuz bırakmayalım: Böylesi konularda kural koyucular toplumla konuşurken daha dikkatli olmalı, iletişimine daha çeki düzen vermeli. Örneğin eşlerin boşanmasının sebebi sosyal medya imkanları değil. Sosyal medya sıradan bir araç. Eşler birbirini en çok yatakta aldatıyorsa yatakları yasaklayıp Yataş şirketini kapatarak daha mutlu aileler yaratamazsınız.

Yine baktığımızda filtreleme belli bir kültür grubu, onun isteklerine göre yapılamaz. Aslında burada BTK ve TİB sürdürmekte olduğu sürçü lisanı ortaya koymuş. Şu anda bir kültür grubunun sahip olduğu yaklaşımların kanuni tezahürü olarak Türkiye’de cinsel içerikli siteler yasaklanıyor. Çocuklara yasaklanması gereken içerik bu kültür grubunun dini görüşü yüzünden tüm yaş gruplarına yasaklanıyor. Böyle olamaz. Böylesi şeylerin evrensel hukuk kurallarına dayanması gerekiyor. Biz boşanmalar için İsviçre hukuku kullanıyoruz ama dini görüşümüz çok yoğun olduğu için diz kapağının üstünü yasaklarız diyemezsiniz. Ya da evrensel ukuk ilkelerini takip ediyoruz diyemezsiniz.

Her görüşe saygı duymak, güzel bir hareket değil, zorunluluktur.

One Response to Güvenli internetin sivil inisiyatife geçmesini beklerken…

  1. Güvenli İnternet konusundaki çıkış noktasından yapılan açıklamalar bana komplo teorilerini hatırlatıyor. Doğru kavramların içerisine evrensel olmayan, subjektif ve ideolojik yönlendirmeler sokuluyor.

    Analitik ve objektif yaklaşmadıkça durum doğru anlaşılamaz. Güvenli İnternet başlığı bile ciddi bir maksatlı yönlendirmedir.

    Gerçekten güvenli İnternet isteniyorsa bunun içerisinde pishing, malware, virüs korumasını da katmak lazım. Veri güvenliğini hangisi daha çok tehdit ediyor? Pornografik içerik mi yoksa bu sayılanlar mı?

    Güvenli İnternet konusunda sap ile saman birbirine karıştırılıyor. Sansür uygulamasını sivil toplum kuruluşlarının denetimine bırakmak düşüncesi de çok vahim sonuçlara götürebilir durumu. Hele etnik gruplar, dinler işin için girdi mi filtre uygulamasından çok daha kolayı, İnternetin kapısına kilidi vurmaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.