MENU

Sapığın Facebook’ta yazdığını paylaşıp oyunları kapatınca halloldu mu?

Meclis araştırması aslında ne araştıracak?

20/04/2016 Comments (0) Views: 237 İNTERNET, MANŞET, ULUSLARARASI TELEKOM

Google şaşırma, sabrımızı taşırma

google logoAvrupa Birliği rekabet komiseri Margrethe Vestager Google’u araştırdı. Yaptığı araştırmaların sonucunda Google’ın Android ile retici ve operatörler üstünde haksız güç kullanımı yaptığını, rekabeti bozduğunu ortaya çıkardı.

Geçen sene Nisan ayında başladı bu araştırma. Sonuçlar çok basit: Vestager Google’a “yaptığın tüm inovasyon ve rekabet bozucu uygulamalarına son ver” dedi.

Avrupa Birliği ve bizim kafaları ayıran şöyle bir fark var arada: Biz şirketleri koruyoruz. Aman büyük karasal operatörümüze bir zarar gelmesin diyoruz. Sonra aman mobil operatörümüzün de ayağına basmasınlar diyoruz. Bunlar Türkiye’nin en büyükleri bu arada telefon üreten firmamıza da zeval gelmesin derdindeyiz. Ama Avrupalı öyle mi ya? Onlar rekabeti koruyorlar. İnsanların birbirleriyle ciddi rakip olabilmesi ve dürüst bir oyunda çevresi iyi belirlenmiyş bir ringde boks yapmalarını sağlıyor boks yaparken olay çirkinleşmesin diye bel altı vurmalarını engelliyorlar.

Farkımız bu kadar net. Aslında onlar gibi rekabeti koruyabiliyor olsak günün sonunda bizim de şirketlerimiz otomatik olarak korunacak. Ama bunu anlayabilecek yeterlilikte değiliz. Avrupa öyle.

Google aslan gibi bir marka. Ama mobil pazardaki gücü yüzde 90’ın üstünde. Apple’ı saymazsanız Google geldikten sonra bir tane bile mobil işletim sisteminden bahsedebildik mi? Microsoft bir şey yapmaya çalışıyor ama Google’ı yüzde 90’dan 87’ye indirmesi mümkün olabilir mi sizce? Peki Google öncesi bu dünya nasıldı?

Bu arada Google sadece büyüklüğüyle değil kötü yüreğiyle de çirkin adımlar atıyor. AB’nin ilgili komisyonunun üstünde çalıştığı önemli bir dava konusu Google’ın mobil operatörler üstünde kurduğu arama motorunu Google yap zorlaması…

 

Eskiden severdim, artık sevmiyorum seni Google.

Bu arada AB’nin yaptıklarını gördükten sonra daha çok girelim istiyorum o birliğe. Çünkü globalleşen dünyada tek başımıza varolabilmemiz, kötülüklerle başa çıkabilmemiz mümkün gözükmüyor…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.