MENU

Turkcell başarılı mobil uygulamaları BiP’liyor

Yapay zekadan yargıç çıkarma çabaları

18/07/2018 Comments (0) Views: 135 İNTERNET, MANŞET, POLEMİK, ULUSLARARASI TELEKOM

Google AB’nin sopasını görünce ağlamaya başladı

Sevgili Sundar Pichai,

Kendinizi ve Google’ı dünyayı kurtarlaya çalışan, insanların iyiliği için Linux çekirdeği geliştirip ücretsiz yazılımlar üreten bir platform gibi konumlandırmanız komik olmanın ötesinde, insanların zekasına hakarettir. Her şey benim olsun her şeyde tek olayım yaklaşımınız, ilk arama motoru sayfasının tasarımından ilk adword kodunun konmasından, ilk tarayıcının belirmesinden ilk Android sürümüne kadar hep vardı. Tekel olmak istediniz, çoğunlukla tekel oldunuz. 

Tekel olmanız  Avrupa Birliğini çok sinirlendiriyor ve size milyar dolarlık cezalar veriyorlar. O ayrı. Ama benim için çok daha farklı anlamlar içeriyor. Şöyle hızlıca saymak gerekirse:

  • Tek tabanca olduğunuz arama motoru dünyasında aramaları keyfinize göre bir sıralamayla, parasını verenleri öne koyarak getirdiniz, kimsenin söylediklerini dikkate almadınız. Kendi içinizde SEO denen bir saçmalık geliştirdiniz ki insanların haber başlıkları bile başlık olmaktan çıktı. Yazı yazmak SEO uygun kelimeleri yan yana getirmek anlamına gelmeye başladı. Siz bizim yazılarımıza göre bir tarama yapacağınıza biz sizin saçma arama kurallarınıza göre yazı yazmaya başladık. Yeni neslin embesil ajans ve pazarlamacıları için bu çok normal bir şey mesela… 
  • Tek tabanca haline geldiğiniz tarayıcı pazarında canımıza okudunuz. Chrome’dan üç tane yan yana açsak bilgisayar bayılıyor, kendinden geçiyor. Yetmiyor üstüne daha fazla kaynak yiyen şeyler koymakta, daha çok hafıza yemekte bir sorun görmüyorsunuz. Son kullanıcı umurunuzda değil, onlara sormuyor seçenek de tanımıyorsunuz.
  • Android diye bir işletim sistemi yaptınız. Tamam çalışıyor. Ama kimsenin güvenliği sizin umurunuzda değil. Üstüne isteyen herkesin saçma sapan uygulamalar koymasına sesinizi çıkarmayıp bunları denetlemediniz. Bu uygulamaların içinde deli gibi bilgi hırsızlığı yapan modüllerin olmasını umursamadınız. Aydınlatma uygulamasının insanların kontaklarını çalması size normal geldi. O çok beğendiğiniz Android’i büyük bir dikkatle kullanmazsak hayatımızı sömürür. Ama sizin umurunuzda mı? Sadece milyar dolarlık cezayı yiyince konuşuyor Sundar… Bunları biz sorunca değil.

Google 5 milyar dolarlık cezayı, bundan yıllar önce Microsoft’un aynı hacimde yediği cezalarla hemen hemen aynı sebeplerden dolayı yedi. Hep kendi uygulamaları kullanılsın hiç başkalarına yer kalmasın… Cezayı yer yemez itiraz etti ama cezayı veren o kadar haklı ki… Adam diyor ki Android’i ücretsiz veriyoruz her telefon üreticisi bundan faydalanıyor. Eee? Donanımcılar tamam ya yazılımcılar? Onların canına okuyorsun Sundar…

Ha bu arada Android Fanboys o tarafını görmez ama şirketleri de birbirinden ayırıyorsun. Her telefonun içine son sürümünü koymuyorsun. Bunun sebebini bile açıklayamıyorsun. 

Eeey Google… Eeey Sundar… Sen kimsin ya… Bize mağduru oynama… Biz ne mağdurlar gördük. Yemeyiz. Senin tekel olmanı izin vermeyen birilerinin olması çok güzel.

O birileri bu cezayı ABD’nin Avrupa şirketlerine çaktığı cezalar yüzünden vermiş olsa da yine de güzel…

Önceki3 / 3Sonraki

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: