MENU

Sosyal medya süper çünkü kendimize katlanamıyoruz

Hesap numarası taşınabilirliği de mümkün mü?

28/03/2016 Comments (0) Views: 249 5G, İNTERNET, MANŞET

Evlerde 10 gigabit internet mi? Yok artık!

fiber optik turkcellEvime ilk 512 kilobit hızının girdiği günü dün gibi hatırlıyorum. Ne kadar gururlu ve mutluydum. En sonunda çevirmeli modemden kurtulmuş kabloluya geçmiştim. Sonra 2010’lu yıllarda ilk kez 1 gigabit evde deneme olarak aldığımda aynı mutluluğu yaşamıştım.

Turkcell bugün bir açıklama yaparak evlere 10 gigabit hızında internet vermeye hazırlandığını dile getirdi.

Bu bülten büyük bir ihtimalle “haydi koşun hemen 10 gigabit internet alın da hayatınız kurtulsun” iletşimi içermiyor. Hatırlanacağı gibi Turkcell aldığı frekans sayısı ve çeşidiyle en hızlı internt verebilen GSM şirketi olacak. Bu hız algısını pekiştirmek için de verebildiği hızla ilgili tüm bilgiyi bize sunuyor.

10 gigabitin evlere girebiliyor olması aslında bir simge. Yani gerçeklikte kimsenin evine 10 gigabit internet almak isteyebileceğini düşünmüyorum. İhtiyacı karşılayacak bir hız değil bu. Evet evde 1 gigabiti denedim. Denerken de ihtiyaç yoktu. Yani birden fazla hız isteyen cihaz kullanılınca bir işe yarayacak hale geliyor. Aynı anda evde kullanılan web üzerinden film selretme, cihaz işletim sistemi güncelleme, en az iki bilgisayar ve oyun konsolu… Mümkün. Ama 10 gigabit için ev kullanımıyla ilgili sebep göremiyorum.

Bir şirket olsak? Kesinlikle işe yarar. Ama o da 50 kişinin üstünde bir internet şirketi. Mesela bir medya şirketi…

10 gigabiti evinize sokmak da o kadar kolay olmasa gerek. Çünkü 1 gigabit için bile farklı modem ve dağıtıcılar kullanıyorsunuz. 10 gigabit için daha da özel cihazlar gerekebilir. Bunların maliyetinin çok düşük olduğunu da düşünmüyorum.

Bu arada maliyet demişken… 10 gigabiti minicik paralara evinize getirebileceğinizi hiç düşünmeyin. Bültende elbette bunun kaça malolacağı yazılmamış.

Turkcell, bu hızı 2017 yılında 40 Gbps’ye, 2020 yılında ise 100 gigabite yükseltmeyi planlıyor. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, Turkcell’in teknolojideki gücüne dikkat çekerek, “Böyle bir hıza network olarak hazırız. Türkiye’yi 1000 Mbps ile Turkcell tanıştırdı. Şimdi de evleri 10 Gbps ile yine ilk defa biz tanıştırmayı planlıyoruz. 35 bin 269 kilometrelik fiber ağımızla 1.000 Mbps hızında interneti 2,4 milyon hanenin kapısına götürdük. Fiber abone sayısında birinci olan Turkcell, yeniliklerde ve hızda da lider olmaya devam edecek” dedi.

Gururlu olmasını anlayabilmek lazım. Türkiye’de çok ihtiyacınız olursa böyle bir hızı bulabileceğini bilmek de güzel. Bu hız bizim eve gelebiliyorsa baz istasyonlarına da gidebiliyorduk bazı bölgelerde. Bu da 375 megabit mobil hız vermenin altyapısının mümkün hale getirildiğini göteriyor bize…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.