MENU

BTK’nın (bana gönderemediği) resmi açıklaması ve yorumları

South Park: Apple Ağzımıza $%#&*!

28/04/2011 Comments (4) Views: 643 ANKARA, KISA KISA, MANŞET, Sansür, Serhat Ayan, YAZARLAR

Evet ben maksatlı yayın yapıyorum

Sansür konusunda sitenin açıldığı Aralık 2010 tarihinden bu yana aklımın yettiği sitenin izin verdiği ölçüde yazılar yazdım. Sabahtan akşama kadar Türkiye’nin 250’den fazla yaygın gazetesinden haber taradım. Bu konuda çıkan yazıları okudum. BTK’nın kamuoyuyla paylaştıklarını, filtrelemenin esaslarını, bundan etkilenen şirketlerin sözlerini dinledim. Bu alanda yazdıklarımız ses getirmeye başladıktan sonra devlet büyüklerimiz, başkanlarımız televizyon programlarına çıkarak maksatlı yayın yapan siteler var dedi. Evet o site benim. Evet ben maksatlı yayın yapıyorum.

Ben maksatlı yayın yapıyorum çünkü 1923’te başlayan demokrasi maceramız daima küçülerek önümüze geldi. Demokratikleşme imkanları internet ve benzeri araçlarla arttıkça daha çok demokrasiden uzaklaşmaya başladık. Ben o demokratliktan uzaklaşılmaması maksadını güdüyorum.

Ben maksatlı yayın yapıyorum çünkü benim 10 yaşındaki oğluma serbestçe düşünebileceği, kendini ifade edebileceği, her şeyi sorgulayacağı, biat kültüründen uzak bir dünya bırakmak istiyorum.

Ben maksatlı yayın yapıyorum çünkü konu hakkında doğal olarak bilgi birikimi olmayan gazetecilerin karşısına çıkarak onları yanlış noktalara yönlendirmeye çalışan devlet büyüklerinin söylediklerinin aslında ne olduğunu görüyor ve bunları halkla paylaşmak istiyorum.

Ben maksatlı yayın yapıyorum çünkü kimi meslektaşlarımızın söz söyleme özgürlüğünün önü kapanıyor. Söyleyemediklerini yazdığımda teşekkür ve destek alıyorum. Onlar herkesin sandığı gibi yandaş değil sadece elleri kolları yaşam şartlarıyla bağlı.

Ben herkesin maksadını anlamakta zorluk çekiyorum. Neden her şeyden bu kadar çok korkuluyor, neden bu kadar yasak getirilmeye çalışılıyor, neden hep bir şey söylemek isteyen engelleniyor?

Eğer bu şekilde yazılar yazdıkça üstümüze salınan bu güruhun sayısı artarsa, bu yazıları yazdığımız için bizi vatan haini ilan eden devlet büyükleri üstüme gelmeye devam ederse buradan beyan ve taahhüt ediyorum, maksadımı aşacağım.

4 Responses to Evet ben maksatlı yayın yapıyorum

 1. Ömer AKGÜN dedi ki:

  Son derece açık bir şekilde özetlemişsiniz. Yüreğinize sağlık…

 2. Murat CANBAZ dedi ki:

  Bana biraz da otorite oluşturmak isteyen Bilgisiz Teknoloji Kurumu’nun kendi maksadını aşması gibi görünüyor durum. Beyinleri apışarasına sıkışmış bir heyetin Yalapşap hazırlayıp, analitik alt yapısı ve uygulama teorilerini dahi planlanmadan “Ben otoriteyim yaptım oldu” zihniyeti ile kaleme aldıkları maksadını fazlasıyla aşmış bir karar. Bu tavırda sonuna kadar yanında yeraldigimi bilmeni isterim.

 3. Hasan dedi ki:

  Öncelikle birazdan yazacağım yorumun yanlış anlaşılmaması için şunu belirtmek istiyorum; Ben hiçbir şekilde BTK’nın işini doğru yaptığını veya olması gerektiği gibi bir kurum olduğunu savunmuyorum.

  En son gündemdeki “yasak kelimeler” mevzusunda BTK tarafının biraz haksız ve amatörce eleştirildiğini düşünüyorum. Haberi ilk okuduğumda, “gelen bilgilerin eksik verildiğini veya yansıtıldığı” düşünmüştüm ve açıklama beklemenin gerektiğini söylemiştim. Ve bunda da haklı çıktım.

  Murat CANBAZ Bey’in sitesinde bildirimin tam metnini okuduktan sonra, yansıtılmaktan ziyade, o yazıyı hukuki dile çevirmeye çalışan kurum avukatı veya hukukçusu olan kişinin konuya olan cahilliğinin bu tartışmalara yol açtığını düşünüyorum.

  Çok genel içerikli haber organlarında “Sansürden sonra Beşiktaş alan adı olamayacak!” adlı bir haber görmek olağandır. Ama Serhat Bey’in oluşturmak istediği, tknlj.com gibi belirli, baskın bir konusu olan yayınlarda böyle bir haber görmek kötü. Neden derseniz; Öncelikle, basit olarak, ‘beşiktaş’ kelimesindeki ‘şik’ harfleri bir kelime değildir ve belirtilen bildiride ise sadece kelimeler bahsediliyor olması, bu haberi ‘amatörce’ kılmaktadır. Böyle düşünmemdeki bir diğer neden ise, (Serhat Bey umarım sitenizi değerlendirme aşamasında yanlış anlamamışımdır.) şu an yorum yaptığım sitenin, kullanıcısınında, editörününde konusuna hakim kişiler olması ve bu konuda daha formal bir şekilde tartışması, çözüm önerisi getirmesine gerektiğine inanmamdır.

  Bu yazınızda bahsettiğiniz gibi, insanları doğru yönlendirmek gibi bir amaca hizmet etmek istiyorsanız, bu eleştirilerimin yapıcı olacağına inanıyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum.

  • Serhat Ayan dedi ki:

   Hasan bey, kellem üzerine iddiaya girerim ki Ankara’da oturuyorsunuz. O kadar büyük bir iddiaya girmem ama devlet kurumlarına yakın bir iş yapıyorsunuz. Öteki türlü böylesi bir empati kurabilmeniz mümkün olmaz gibi geliyor bana. Haberi amatörlükle eleştirirken okuduğumuzu sırf birini aklamak adına hoşgörmemenizi beklerdim. BTK gönderdiği yazıda “Bu kelime guruplarını barındıran içeriklerin çıkarılması ile ilgili alan adlarının hizmetine son verilmesi ve son durumun mail ile tarafımıza iletilmesi gerekmektedir.” diyor. Yani bu kelimelerin kaldırılması gerektiğinde hemfikiriz. Ama sizin bakış açınızla BTK servis sağlaycılara sadece sik.com adresini kaldır demiş öyle mi? Gerçekte böyle düşünüyorsanız ben amatr değilim ama siz onmaz bir romantiksiniz. Kaldı ki bilgi eksiğiniz de var, BTK vallahi ben tedbir demiştim vesaire derken günlük bazda tüm servis sağlayıcılara onlarca kapatma göndediyor. Bunların hiçbirinin içinde zararlı bir içeriği en azından biz bakış açımızla bulamıyoruz. Eğer insanları doğru bir alana yönlendirmek istiyorsanız devlet büyüklerine karşı kurduğunuz empatiyi, onlara karşı yazan yazarlara da kuracaksınız. Ve lütfen size burada bu kadar ses verme imkanı sunan bana ve buradaki diğer insanlara saygı olarak adınızı yazacaksınız. Kiminle muhattap olduğunuzu siz doğal olarak biliyorsunuz. Ben de bu kadar devlet savunan bir kişinin deondireaxe olmaktan çıkıp etten kemikten sözünün arkasında duran biri olmasını istiyorum. Bu konuda bana hak verirsiniz sanırım…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.