MENU

İş yerinde kart basma bitti telefon basma dönemi başlıyor

Turkcell İTÜ’ye 5G getiriyor

18/04/2019 Comments (0) Views: 1109 ANKARA, MANŞET

Ekrem İmamoğlu mazbatayı aldı ama kimliği kaptırdı

Ekrem İmamoğlu uzun ve yorucu bir sürecin ardından resmi olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. O kadar çok uğraşıldı ve polemik çıktı ki bu büyük yarışın sonunda bir nevi ödül gibi oldu başkanlık.

Başkanlığın çok önemli bir göstergesi vardı o da mazbata adı verilen bir kağıt. Eskiden padişahlar devletin başına geçince kendi aralarına para bastırırlarmış. Onun gibi sembolik ama önemli bir belge bu. Bütün ülke iki hafta boyunca mazbata kelimesini ve onun farklı kullanımlarını öğrendi. Stadlarda şarkıları yapıldı mazbatanın, Afrika’nın köylerinde, Avrupa’nın başkentlerinde söylendi bu şarkı.

O yüzden de mazbata alınırken hop diye resimleri çekildi ve umarsızca internete yayıdı bu resimler. Dikkat edilmeyen bir şey vardı mazbatanın üstünde: İmamoğlu’nun adının yanında TC kimlik numarası da yazılıydı. Yani basına ik yayılan, özellikle Twitter üstünden servis edilen bu doküman açık bir kimlik ihlaliydi. Resmi ilk kez servis etmek isteyenler bu numarayı blurlamayı, silmeyi veya kazımayı düşünmedi. Belki düşündü de vakit bulamadı.

Bu belgenin basına dağılacağı barizken kim niye onun üstüne TC Kimlik No yazar, niye bunu öyle tasarlar sorusunu bir kenara bırakıyorum. TC Kimlik No, ben bunu beğenmedim haydi değiştirin denebilecek bir şey değil. Bu resim eğer spesifik adımlar atılmazsa Ekrem beyi ve ailesini ömür boyu takip edecek.

Tags: ,

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.