MENU

Windows Mobile 50 bin uygulamaya çıktı, iOS ve Android’i...

2012 yılının teknoloji falı

02/01/2012 Comments (10) Views: 757 KISA KISA, MANŞET, POLEMİK

Digiturk müşteri odaklı olamaz. Çünkü…

Müşteri odaklılık, müşteriyi düşünerek, onun değerini bilerek, ona yönelik hizmetler hazırlayarak, pazarlama aktivitelerinin odağına müşteriyi koyarak yapılan şeylerdir. Bir de Digiturk tarzı müşteri yaklaşımı vardır.

Müşteri bizim herşeyimiz diyerek müşteri odaklı olunmaz. Bunun için gerçekten müşteriye yönelik hizmetler hazırlamak gerekir. Digiturk neler yapmış ya da yapmamaktadır bunların hızlı dökümünü sizlerle paylaşmak gerekirse:

 1. Digiturk, tüm müşteri odaklı şirketler gibi 444’lü numaralar almamaktadır. Çünkü bu numaraları alırsanız aramaların bir kısmını şirketinizin ödemesi gerekir. Bütün ciddi kuruluşlar, telekomünikasyon şirketleri, bankalar ve hatta bakliyat toptancıları 444’lü numaraları seçmektedir. Oysa Digiturk halen 0212 473 7373 nolu telefonu kullanmaktadır. Bu telefonu kullanınca müşterilere dakika bazlı aramalarda 1 TL’den fazla “girmektedir”.
 2. Digiturk kendi kafasına göre paket fiyatı değştirebilme özelliğine sahiptir. Mesela siz normal bir paket satın aldınız. Digiturk zamanın bir yerinde ben bunu keyif, müzik vesair isimleri altında 5 ayrı pakete böldüm ve bunların tanesini 4 lira yaptım kararı alır. Ama bunu size söylemez. Çünkü söylerse madem öyle o paketlerin bazılarını ben almayayım o paraları vermeyeyim diyebilirsiniz. Siz niye bunu bana söylemedin derseniz onlar diyecektir ki e zaten 5 paketi alırsanız birini bedava veriyoruz daha ne yapalım… E sadece söylesen bana… Hani bana pornografik içeriği satmak için bir milyon kere telefon açmasa, telefonumu bilmiyor diyeceğim.
 3. Müşteri odaklı olmamanın en çirkin yönü yıllık paket satışlarında gerçekleştirilir. Siz örneğin maç paketi alırken dersiniz ki yıllık paket almak istiyorum. Bunun için bana mümkün olan en düşük fiyatı çıkarın. Onlar derler ki budur ve sizin önünüze bir fiyat koyarlar. Siz iyi niyetli ve aptal olduğunuzdan onların verdiği paketi kabul edersiniz. Ama onlar size sadece maç paketini indirimli satmışlardır. Film ve sinema paketlerini indirimli alacak olsanız 8 lira daha zarar edecektir digiturk. O yüzden de bunu size söyemez. Niye söylemediniz diye sorduğunuzda e siz istemediniz ki derler sahte bir şuursuzlukla. Bunun adı dünyanın birçok ülkesinde ve kültüründe sahtekarlıktır. Çünkü siz nasıl olsa tek paketten indirim vererek adamı tutmuşsunuzdur. Neden daha fazlasını veresiniz ki?
 4. Digiturk müşteri hizmetleri ne kadar hatalı olurlarsa olsunlar size geri arama yapmazlar. Onların telefonu tek yönlüdür. Utanmasalar çaldırıp kapatıp sizin aramanızı isterler. Mesela ararsınız ve o sırada güya iyileştirme çalışmaları yüzünden sistemleri çalışmadığından size destek verememektedirler (Bunun öztürkçesi şudur: Bilgisayarlar patladı şu anda Farmville bile oynayamıyoruz, bugün gidin yarın gelin). Dersiniz ki ne zaman açılacak iki kere aradım ikisinde de destek veremiyordunuz ben mecbur muyum sizin sisteminizin peşinden koşmaya… Derler ki valahi biz büyüğüz bizde böyle işine gelirse yavrum…
 5. Digiturk’ün teknik hizmetleri sıfırın altındadır. Mesela evinize oturmuş film seyrediyor ve onu kaydediyorsunuz. Bir anda tüm sistemler kapanır. Ne oluyor der ve açmayan müşteri hizmetlerini aramaya çalışırken apartmanın içinden sesler duyarsınız. Kapıyı açıp bakarsınız ki kapınızın önünde bir abi elinde sizin digiturk kablosunu sökmüş bir şeyler yapıyor. Kikmsin sen diye sorarsınız, Digiturk der. Peki neden elinde benim kablom var? Çünkü yan komşuya Digiturk takıyor. Bunun için de benim kabloyu çokluyor bana sormadan… İki dakika beklesem patlar mıyım? Ulan film kaçıyor, kayıt gidiyor… Bir anda Behzat Ç. olur teknik servis: İki dakika bekle la…

İşbu sebepler bir araya geldiğinde Digiturk’ün müşteri odaklı olmadığı, asla da olamayacağı ortaya çıkar. A sınıfı müşteriye hizmet etme amacıyla yola çıkan şirket Z sınıfı kafa yapısıyla müşteri odaklı olamaz.

10 Responses to Digiturk müşteri odaklı olamaz. Çünkü…

 1. Deniz dedi ki:

  Digiturk’ün ülkemizin en kötü yönetilen ve en çok haksız kazanç elde eden şirketi eleştirisine sonsuz katılırım. Ama bunun sebebi Digiturk’ün 444’lü numara almaması değildir. Bilakis 444’lü numaralara olan fahiş ücretlendirmelerden dolayı şirketler 444’lü numara kullanımını bırakmaktadırlar.

  • Serhat Ayan dedi ki:

   444lü numara kullanmamak digiturkün beceremediği birkaç şeyden sadece biridir. Şirketlerin hangisi 0212li hat kullanmaktadır bunu da bana bir ara iletirseniz çok sevinirim. Digiturk hayatının hiçbir döneminde bu hatarı kullanmadı. 444lü hat kullanımı müşteri mağdur etmez aksine kazançlı çıkarır

 2. Kıvanç dedi ki:

  ayrıca kapattırmak istiyorum diye faks çekerseniz hemen geri ararlar ve “kapattırmayın sizden 3 ay para almayalım” teklifinde bulunurlar :)

 3. savasulger dedi ki:

  10 yıl önceki borcunuzu hiç haber vermeden avukata verip, 10 yıl sonra misli ile talep eden bir firmadır.

 4. bülent dedi ki:

  ayrıca izlemediğiniz kanalın parasını isterler , ödemezseniz mahkemeye veririz diyerek tehdit ederler..

 5. jupiter dedi ki:

  Hocam size sormak istiyorum acaba uygun mudur bilemedim ama D-Smart nasıl mesela bu konuda… çünkü ben bundan bir hafta önce Digiturk u iptal ettirip D-Smart a geçmeyi düşünüyordum. Çünkü artık eskisi gibi güzel filmler bile vermiyor.. izlettirmiyordu kendini. D-Smart ın da bir kaç eksisini duydum.. Mesela Çanağını kendin mi alıyormuşsun neymiş.. bir de eğer cihaz bozulursa felan sanırım 40 lira gibi bir servis parası ödüyormuşsun. Siz anlaşılan Digiturk den çekmişsiniz ve haklı oalrak da bu deneyimlerinizi paylaşmışsınız ve D-Smart hakkında da bilginiz olmayabilir ama ben yine de sormak istedim. Teşekkür ederim şimdiden.

 6. Ertan dedi ki:

  444 hatlar eskiden ücret avantajı sağlıyordu arayan için, ama artık farkı yok. Ama haklısın, ciddi bir firma 444lü hat almalı, hatırlaması kolay, alan kodu çevirmiyorsun filan… Daha ciddi şirketler hm 444lü hem de 800lü hatla hizmet veryorlar. Burada arayan eğer sabit telefondan arıyorsa hiç ücret ödemiyor. Gerçek tüketici odaklı şirketlerin hepsinin 800lü numarası var. Tüm maliyeti de aranan firma ödüyor… Fakat bu hatlar da cepten aranmıyor, aranırsa da ücretli oluyor anlamsız biçimde.

 7. Deniz dedi ki:

  444’lü numaralara olan ücretlendirmeleri incelemenizi öneririm. Evet bu hatlar eskiden hesaplıydı, kullanıcı dostuydu. Fakat artık değil.

  Buyrunuz bu fahiş ücretlendirmelerden sonra 0212’li hat alternatifi sunmaya başlayan şirketler listesi:
  http://www.foyum.net/444-lu-numara-alternatifleri-ucretsiz-444-lu-numara-aramanin-yollari-t21.0.html

 8. Barış dedi ki:

  Çok güzel 1 yazı olmuş, 5.paragrafta yazılanlar hariç diğer paragraftaki saçmalıklara bizzat şahit oldum. Sadece 6 aylık Digiturk aboneliimde bunlara bana yaşattılar, tenrik etmek lazım Digiturk’u.

 9. emre dedi ki:

  444 lü hatları sabit hattan arama ücreti değişmedi, şehir içi aramış gibi ödüyorsunuz, fakat gsm operatörleri 444 yönüne yapılan aramaları, paket kapsamı dışına çıkararak 40 kuruşlara varan ücretlendirme yapıyorlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.