Cinsel hayatımıza kadar fişleneceğiz

fişlemeGözetim toplumunun tüm ağırlığıyla üstümüze çökmesine çok az kaldı. Daha önce dinlemelerin herkese açılması yanlışına düşen ve bunun kontrolden çıkmasıyla dönemn başbakanı ve ailesinden bakanlara kadar dinlenme olayıyla karşı karşıya kalan devlet şimdi bunun da ötesine geçiyor.

Eskiden bir suç ortamı oluşunca dinleme ve fişleme olayına giriliyordu. Yeni çıkacak olan kanunla; MİT, jandarma ve emniyete her türlü kişisel veriyi toplama ve işleme yetkisi verilecek. Bu kurumlar, adli soruşturma dışında istihbari faaliyet çerçevesinde vatandaşların, “kimlik bilgileri, telefon numaraları, parmak izi, özgeçmiş, aile bilgileri, sağlık bilgileri gibi kimliğini belirleyen her türlü veriyi” toplayıp işlenecek.

Özel nitelikli kişisel veriler, “kişilerin ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini mezhebi veya diğer inançları, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı veya cinsel hayatla ilgili veriler” olarak tanımlanacak. MİT, jandarma, emniyet verileri topladıklarına ilişkin kişilere bilgi vermeyecek.

Benim siyasi düşüncem, dini bakış açım ve cinsel hayatımla nasıl bir veri çalışması yapılması ve bundan ne sonuç çıkarılması düşünülüyor bilmiyorum. Olay cinsellik olunca aklıma bir şeyler geliyor ama bunları bana dava açılmadan paylaşmam çok zor. Zaten yeterince fişlerlerse ben söylemeden ne demek istediğimi anlayacaklardır.

Ben olsam mecliste böylesi bir kanun çıkardığım için çok utanırdım. İktidardaki milletvekili veya muhalefet… Meclis çatısı altındayken böyle bir kanunun geçmiş olması beni yerin dibine geçirirdi. Şimdikiler utanmadığına göre derileri çok kalın. Yeterince fişlenirlerse ortaya çıkar bu da…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.