MENU

Biz Osmanlıca ile uğraşırken aynı anda ABD’de…

Vestel ve arkadaşları kurtuluş mücadelesi başlatıyor

09/12/2014 Comments (0) Views: 747 DONANIM, MANŞET, ULUSLARARASI TELEKOM

Cep telefonu şirketleri zan altında

dinlemeDünyada casusluk konularında ABD’nin ipliğini pazara çıkaran John Snowden, en acayip iddiasından birini gündeme getirdi: Snowden’a göre Auroragold adlı gizli bir programla tüm dünyadaki GSM operatörlerine sızan NSA, Mayıs 2012 itibariyle bu şirketlerin yüzde 70’inin bilgilerini ele geçirdi.

Son derece gizli yürütülen program sayesinde NSA, tüm dünyadaki GSM operatörlerine sızmaya çalıştı. Kanada, Tunus ve Myanmar gibi birkaçı hariç bütün ülkelerdeki cep telefonu operatörlerine erişti.

Ajanlar, cep telefonu operatörlerinin sistemlerine ekledikleri güvenlik açıkları aracılığıyla istedikleri hedefin konuşma bilgilerine ulaştı. Ayrıca şirket çalışanlarına ait bin 200 e-mail hesabı da NSA tarafından takip edildi.

Mayıs 2012 itibariyle tüm dünyadaki 985 cep telefonu operatöründen 701’inin teknik bilgileri NSA’in eline geçti. Ancak istihbaratın casusluk için faydalandığı güvenlik açıkları, hacker’lann da dikkatini çekti.

Türkiye’deki cep telefonlarının yüzde 75’inin ABD istihbaratının dinleme ağı kapsamında olduğu belirlendi.

Şimdi sıra bizim GSM şirketlerinde… Bu iddialara birinin cevap vermesi gerekiyor. Sonuçta bahsi geçen bizim telefonlarımız. Ben annem, karım ve çocuğum gibi bir çekirdek aile düşündüğünüzde sadece birimizin telefonu dinlenmemiş oluyor. Birisi bu konuda bizi bilgilendirmeli, herkesin içini rahatlatmalı…

Tags: , , , ,

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.