MENU

Evernote ile belgeleri artık telefondan tarayabilirsiniz

Turkcell Grup şirketlerinden 41 bin hanelik elektrik tasarrufu

09/01/2015 Comments (2) Views: 435 ANKARA, MANŞET, POLEMİK

Bilişim öğretmeni olmadan bilişim ülkesi o-la-ma-yız

fatihhBu ülkenin bilişimle ilgili büyük hedefleri var: Biz 2023 yılında bizi hedeflerimize götürmesi için orta noktaya bilişimi koyduk. Ar-Ge tavan yapsın çok patent alalım istiyoruz. Okullara 10 milyar dolarlık akıllı tahta ve öğrencilere milyonlarca tablet dağıtıyoruz. Ama çocuklara bilişimi öğretmesi gereken öğretmenleri yetiştirip yetiştirip okullara göndermiyoruz.

Bilişim öğretmenleri gazetelere bir açıklama geçmiş. Diyorlar ki: “2000’li yıllarda neredeyse tıp fakültesiyle aynı puana sahip olan BÖTE bölümü mezunu bilişim teknolojileri öğretmenleri olarak büyük hayallerle okuduğumuz bölümün şimdi sancısını yaşıyoruz. O yıllarda atama sorunu da yaşamayan bilişim teknolojileri mezunları olarak şimdi neredeyse atanmak için 85 puana yakın puan almak zorundayız. Aslında bir atanamayan pişman, bir de atanan. Atandıktan 6 ay sonra okullarında norm fazlası olan bilişim teknolojileri öğretmenleri başka bir okula geçmek zorunda kalıyoruz. Sizin de 6 ayda bir, senede bir görev yeriniz değişse mutlu olur musunuz? Daha fazla mobbing yaşamak istemiyoruz…”

Beyler ne yaptığınızın farkında mısınız? Çocuklara erken çağlarda bilişimi gösterelim diye harika bir fikirle yarattığımız bu öğretmenlik dalını neden kesiyoruz? Neden Osmanlıca kadar olsun gündeme getirmiyoruz bu dersleri? Bu derslerin öneminin farkında mısınız? Çocuklar liseyi bitirip bilişimle ilgili bir üniversiteye girince değil, anaokulunda öğrendiği bilişim mevhumuyla bizi bilişim ülkesi yapabilir. Çünkü bilişim sadece o alanda çalışanlar bu işi iyi bilince değil, doktor, avukat ve sosyolog da bilişime hakim olunca bizi güzel yarınlara çıkarabilir.

Bilişim öğretmenlerine sahip çıkmaya başlayalım artık…

2 Responses to Bilişim öğretmeni olmadan bilişim ülkesi o-la-ma-yız

  1. İbrahim Akın dedi ki:

    Avrupa ülkeleri 3 sınıftan itibaren Bilişim ve programlama dersleri vermeye başladı , Obama kod yazan ilk devlet başkanı oldu , Amerikanın Ekonomisi Software üzerine kuruluyor artık , Dünya ekonomisi sanayiden Bilişime kayıyor , Tarım , savaş alanları Programlanan robotların sırtına geçiriliyor.
    Ama TÜRKİYE de hala Bilişim öğretmenlerine yeterli değer verilmiyor ve Bilişim dersleri hala çok az

    • Serhat Ayan dedi ki:

      Size katılıyorum. Ne yazık ki Bilişim Öğretmenlerine Facebook üstündeki birçok grubundan ve özellikle de gün boyu kapısında yattığım Eğitim-Sen üstünden erişmeye çalıştım. Başarılı olamadım. Umarım öğretmenlerimize bir şekilde erişmeyi başarırım

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.