MENU

Facebook’tan yapılan yoruma 4 günlük maaş kesintisi

Çinliler Türkiye’ye Bukombin ile modadan giriyor

26/09/2014 Comments (9) Views: 592 ANKARA, İNTERNET, MANŞET, POLEMİK

Başörtüden önce internet gelsin okullara

fatihTüm ülkenin siyasileri bir araya geldi, fiilen tatilde olan meclisi açarak aradan yine bir torba kanun değişikliği geçirdiler. Bu kanuna göre başörtüsüyle ortaokullara hatta anaokullarına dahi girilebilecek.

Bunun çocukların psikolojisini bozucu ya da düzeltici tarafını uzmanların ve uzman gözükmek isteyenlerin tartışma gücüne bırakıyorum. Ben işe teknoloji penceresinden bakacağım her zamanki ve sayfanın varlık sebebinin bize dikte ettirdiği gibi…

Bugün ortaokullarda başörtüsü olsun mu olmasın mı tartışması yerine internet olsun mu sorunsalını masaya yatırmalıyız. Evet bazı okullarda internet var, evet bazı okullarda devletin gösteriş ve para harcama merakını ortadan kaldıracak kadar tablet bile var.

Ancak bugün okullara verilen internetin hızının ne kadar yetersiz olduğunu orada olanlar biliyor. İnternet orada çocukların kullanımına açık değil. Zaten o kadar yetersiz ki İstanbul’un göbeğinde bile öğretmenler okuldan Milli Eğitim’in internet sitesine notları giremiyor ve bunu akşam vakti evlerindeki şahsi bağlantılarıyla yapmak zorunda kalıyor.

Öğrencilerimizin çağın gerekliliklerine yakışır hızlarda internete girebilmesi için hiçbir adım atılmadı. Hadi bunu geçelim ya o tabletler? İçlerinde çocukların bulunduğu yaş grubuna uygun bir eğitim sistemi bile olmayan aletler, milyarlarca dolar vermenin ardından atıl bir biçimde duruyor. Milli Eğitim’de tablet kullanan çocukların ilerleme durumuyla ilgili bir rapor yok. Hatta bakanlarımız öğrencilerin ders çalışmayı bıraktığını dahi söylüyor.

Oysa bizim şu aralar bir buçuk senedir denenen tabletlerin öğrencilerin hayatında yarattığı sinerjiyi anlatabilmemiz gerekiyordu. Tabletlerin içinde bulunan uygulamaların kullanımıyla kitap taşıma derdinin sona erdiğini, ödev yapma alışkanlıklarının iyi yönde değiştiğini kanıtlamalıydık bütün dünyaya… Çünkü dünyada bir yaş grubundan çocuğa 2 milyondan fazla adet aynı işletim sistemi ve sistem bilgisiyle tablet dağıtan, onları sınıflardaki akıllı tahtaya bağlayan ikinci bir ülke yok.

Bu sistemin adam gibi kurulması durumunda çocukların hayatlarında yaşanacak iyileşmeyi tartışmaya açacak kimse olduğunu da düşünmüyorum. Elbette doğru yazılım ve donanımla ülkeyi yerinden oynatabilirdik.

Ama biz bugün 10 yaşındaki çocukların başörtüsü takarak mı yoksa çıkararak mı özgürleşeceğini tartışıyoruz.

Isaac Asimov’un bundan onlarca yıl önce söylediği söz bugüne ne kadar çok uyuyor: Eğer bilgi sorun çıkarıyorsa bu sorunu cahillikle ortadan kaldıramazsınız…

Tags: , , ,

9 Responses to Başörtüden önce internet gelsin okullara

 1. Cse dedi ki:

  Başörtüden önce veya sonra gibi bir yorum çok saçma. Başörtüsü ile giremez ibaresi bile çok saçma. Normalleşen bir şey üzerinden bu denli savurgan konuşmak neye alamet ki acep??

  • Serhat Ayan dedi ki:

   Eğer tarafsız bir gözle okusaydınız başörtüden önce ya da sonra diye değil başörtü tartışması yerine konuşulduğunu görürdünüz. Bugün okul dediğimiz sistemin daha iyiye gitmesi için başörtüsü olsun mu olmasın mı diye tartışacağımıza aslında okullarda olmayan interneti konuşmayı öneriyorum. Her ne kadar okullara minicik çocukları başörtüsüyle sokmaya çalışmak büyük embesillik olsa da benim tartıştığım bu sitede bu değil

   • Cse dedi ki:

    Serhat bey,
    Gayet tarafsız okuduğumu düşünüyorum:)
    Bu tarz şeylerin hiçbirisinin eksik kalmaması taraftarıyım ben de. Sınırlar çerçevesinde insanlar istediği gibi okula gidebilsin. Ve tabii ki okullarda eksik olan birçok şey kısa sürede tamamlansın.
    Benim kastettiğim şu: bunların hepsi bir başına problem ve hepsinin halledilmesi lazım. Şunun yerine ve ya şu önce bu sonra gibi bir tartışma anlamsız geliyor bana.

    Her ne kadar platform bu amaçla olmasa da siz görüşünüzü belirttiğiniz için ben de belirtmek istiyorum. Başörtüsüyle okula sokmak mevzuuna gelince: müslüman ebeveynler çocuklarını da müslüman yetiştirmek isterler haklı olarak, müslümanlığın bayanlara emrettiği şeylerden biri de tesettür ki başörtüsü de buna dahil. Kaldı ki hristiyan, yahudi ve hatta ateist ebeveynlerde kendi çocuklarını kendi diledikleri gibi yetiştireceklerdir tabii ki. Burda neden müslüman bir ailenin çocuğunu istediği gibi yetiştirmesi tartışma konusu, anlaşılır şey değil.
    18 yaşından sonra bireyler kendi kararlarını verir, kimse de karışamaz. Ben de böyle düşünüyorum.
    Saygılar

    • Serhat Ayan dedi ki:

     Şu anda birincil önceliğimiz eğitim ve onun çevre etkenleri olmalı. İnternet olmazsa eğitim olur ama başörtü olmazsa eğitim olmaz diye bir şey yok. Hele ki anaokul ve ilköğretim okullarında.
     Ben Allahın emrettiğini düşündüğünüz şeyleri yapmayın demiyorum. Ama hiçbir ayet ya da hadiste 10 yaşının altında kızların tesettürü konusunda bağlayıcı bir hükmü bilmiyorum.
     Son olarak acaba bu din özgürlüğünü savunan ebeveynlerin kaçı yanında diğer uhrevi dinlerin sembolleriyle bezeli çocukların olmasını isterdi? Buna gerçekten izn verir miydi? Bunu “tarafsız” olarak kafanızdan değerlendirmenizi rica ediyorum.
     Ama tekrar vurguluyorum, şu anda bir öncelik sırasına sokmamız gerekirse internet ve bilgi teknolojilerinin yanında başka hiçbir şeyi kabul etmiyorum

     • Cse dedi ki:

      Serhat bey
      Ağaç yaşken eğilir mantığı bu, bağlayıcılık değil.
      Bence de ilkokul seviyesine kadar internet ve bilgi teknolojileri için sağlam dersler okutulmalı. Bilgisayar kullanmak için değil ama tabii ki, üretken olmak için. Bilgi teknolojileri ile alakalı bölümleri tercih eden üniversite öğrencilerinin çoğunun haberi yok neyle karşılaşacağından, beklentiler ve realite çok farklı. Çok utanılacak konumdayız maalesef bu konuda.

     • Serhat Ayan dedi ki:

      İnanç insanların eğilmesi gereken bir şey değildir. İnsanlar da eğilecek odunlar değil. İnanç insanların küçüklükten koşullandırıldığı Pavlov refleksi değildir. Bırakınız çocuklar kendi aklını çalıştırabilecekleri yaşa mesela 13-15 yaşlarına gelinceye kadar hür şekilde düşünsünler. Sonrasında eğer özgür iradeleriyle isterlerse istedikleri bir inanç ya da inançsızlığı seçerler. Koskoca uhrevi dinler ilerleyen yaşlarında ya beni seçmezse diye korkmuyordur herhalde…

      Bilgisayar ve benzeri öğretim teknolojileri çocukların gelişim süreçlerinde daha fazla bilgiyi daha etkin yoldan almaları için yardımcı birer araç. Bilgi ve teknolojileri İÇİN ders okutulmaz bunun için meslek okulları var. Bilgi ve iletişim teknolojileri coğrafyadan tarihe matematikten fene kadar öğrenmeyi kolaylaştıracak araçlardır. O kadar basit ki bunu anlaması

 2. Ya lütfen neden Israrla gereksiz meseleleri teknolojinin içerisine çekmeye çalışıyorsun?
  Internetin i harfi yokken kitap vardı inanç vardı ahlak edep vardı. Haber yapmak bu değil. Kendi düşünce ve ihtiraslarını haberlerin içerisine katmadan yazabilsen daha değerli olur bizim için de okuması daha zevkli olur.

  • Serhat Ayan dedi ki:

   Meselenin gereksiz olduğunu söylüyorum zaten. Bu meselelerin tartışılması yerine teknoloji konusunun ön planda tutulmasını öneriyorum
   Bu haber değil köyşe yazısı. Kendi düşüncelerinizi yazının içine katmazsanız yandaş yayınlar gibi olursunuz. Zira köşe yazısı düşünerek yazılır. Bu yüzden iPhone 8 ile ilgili haber yapmıyorum içinde düşünce ve yorum olan şeylere ağırlık veriyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.