MENU

iPhone 4S 24 aylık taksit karşılaştırması çok zor

Vita bugün görücüye çıkıyor

16/12/2011 Comments (2) Views: 366 AVEA, İNTERNET, KISA KISA, MANŞET, OPERATÖRLER, TÜRK TELEKOM

Avea ve TTnet’ten “zararına” kampanya

Bazen şirketlerimizi anlamakta gerçekten zorluk çekiyorum. TTNET yaptığı bir duyuruyla 4 GB’lık 3G mobil internet paketini 12 ay taahhütle ayda 19 TL’ye vereceğini açıkladı.

ADSL’iniz olsa da olmasa da yararlanabileceğiniz bu kampanyada TTNET, mobil modemi de ücretsiz veriyor. Sınırsız TTNET WiFi dakikaları da bu kampanyaya dahil.

Bu paketin Avea hattı üzerinden alındığını söylemeye gerek yok herhalde. Hemen internet sitesine girip Avea’nın bu paketi kaç liraya verdiğini tekrar kontrol ettim yanılıp yanılmadığımı görmek için. Kesilikle aklımda kalan rakam doğruymuş, Avea bunu yaklaşık iki kat ücretle 39 TL’ye veriyor. Peki TTnet’in internet sitesine girince karşımıza 4 GB internet kotalı internet fiyatı çıkıyor ki o da 29 TL, yani yüzde 50 daha pahalı.

E ne var bunda diyeceksiniz… Ne güzel işte fiyatlar düşmüş, tüketici lehine bir adım atılmış.

Avea daima fiyatlarını karlılık üstüne kuruyor. Ama he;pimiz biliyoruz ki bu karlılık asla yüzde 100 oranında değil. Yani 19 liranın maliyet olması bile küçük bir olasılık. Kaldı ki sabit hatlardan gelen internet her zaman mobil internete kıyasla çok daha yüksek bir fiyata maloluyor. Bunda da kimsenin şüphesi yoktur. Ama mobil internet yüzde 50 daha ucuz gibi gözüküyor verilen durumda.

Eğer bu sistemin içinde TTnet’in ADSL aboneliği olmuş olsaydı yine anlayış göstermek mümkün olurdu, derdik ki müşteriyi elinde tutmak için, başka bir alandan kar etmek için bir diğer alandan zararı göze alıyor. Cihaz satışından kazanmak için böyle bir kampanya yapılabilirdi mesela. Yani Motorola tabletlerin satışı için harekete geçen TTnet bunu almamız karşılığında bize ucuz internet sunabilirdi. Ama o da yok, hatta üstüne ücretsiz mobil modem veriyor.

O zaman avantajı ne? Elbette ben pazarlamacı değilim, pazarlama konusunda yeteneklerim de TTnet yetkililerinin yakınından bile geçemez, onlar konularında çok iyiler. O zaman olayımız ne?

Keşke TTnet yetkilileri bunu bize açıklasa… Gerçekten merakımı cezbeden bu konuya cevap gelirse sizler okurlarla paylaşmayı çok isterim.

2 Responses to Avea ve TTnet’ten “zararına” kampanya

 1. Metin Ogeturk dedi ki:

  Bazen farkli urunleri satabilmek icin bu tur kampanyalarla veri toplanir. Upsell icin ucuz veya kisa vadeli urun verilir ve daha sonra satis yapilir. Ya da stoklarini eritmek icin bu tur kampanyalar yapilir. TTNET bunlarin hicbirini yapmiyor sanirim ya da bu fiyatlara hala kar edebiliyor.

 2. AlperSarsak dedi ki:

  Bir kaç sebebi olabilir:
  – Turkcell ve Vodafone’dan binlerce kişinin bu kampanya için churn edeceğini varsayarak yapmış olabilirler örneğin.
  – Her reklamda bangır bangır hem ADSL’de hem 3G’de lider diyebilmek için yapmış olabilirler.
  – Elde edecekleri müşteriye satacakları katma değerli servisler için yapmış olabilirler.
  – Bu oyunda biz de varız demek için yapmışlardır ki bunun maliyeti edecekleri zararın yanında ölçülemez bile. Ki zarar olup olmadığı kesin değil, sadece fiyatları dibe indirmiş oldular.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.