MENU

Kuzey Avrupa’nın enteresan 5G planları

Apple 1 milyar cihazla 76 milyar dolara koştu

26/01/2016 Comments (0) Views: 440 5G, ANKARA, AVEA, İNTERNET, MANŞET, OPERATÖRLER, TÜRK TELEKOM

Avea ve TTnet’in cenazesini Turabi ve Hadise kaldırdı

Toplantı sırasında Rami Aslan önemli açıklamalarda bulunmuş. Onları biraz masaya yatırmak gerekiyor diye düşünüyorum. Tüm Türkiye’ye yayılmış fiber altyapısının önemine vurgu yapmış. Gerçekten tüm ülkede olmak, 206 bin kilometre gibi Türk telekomünikasyon dünyası için önemli bir yapıya sahip olmak harika. Ama bunun satış rakamlarına yansımaması bana hep tuhaf geldi hep de gelecek. Fiber döşemeye kendinden onlarca sene sonra başlamış, dörtte biri kadar olan firmanın yarısı kadar müşteriye sahip olmayı haydi gazetecilere anlattınız. Hissedarlarınıza nasıl anlatırsınız bunu çok merak ediyorum.

Fiberin 4 nokta 5 ge adını verdikleri aslında 4G olan hizmete de katkı sağlaması yadsınamaz bir gerçek. Eğer 4G hizmeti tamamen WiFi üstüne kurulu bir teknoloji olsaydı yüzde 100 gerçek olabilirdi bu söylenenler. Ama Aslan’ın dile getirdiği gibi 4G için kritik öneme sahip 1800 MHz bandında en yüksek kapasiteyle 4G’nin en hızlısı olunacağı düşünülüyorsa, oturup birilerinin bazı mühendislik bilgilerini sorgulamak gerekebilir. 2001 yılından beri 1800 MHz’in en yüksek kapasitesine sahip Avea neden çok yüksek hızlarda mobil internet veremiyordu? Çünkü 2100 gerekiyor 2600 gerekiyor değil mi? Şimdi 1800 MHz bu işin en güzel tarafı, diğer frekanslar süs dersem bana kim inanır? Bunu söylemek için illa genel müdür veya CEO mu olmak gerekiyor? Sırf diğer frekanslar için önerilen ücretler ve ihalenin kapanış rakamları bile bu tezi yalanlamak için yeterli olacaktır. Bu frekans sayısıyla ulaşılabilecek hızın fiziksel ve mantıksal limitlerini bir kenara bırakıyorum…

Aslan’ın söylediklerinin içinde en önemli ve doğru bölümü televizyon için dile getirdikleri oluşturuyor. TRT ile kol kola vererek aldıkları Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa ligi çok önemli ve benzersiz bir içerik. Eğer Netflix ve türevleriyle gündelik içerik sorunlarını hallederlerse çok önemli bir adım daha atmış olurlar. Ligin ihalesinin önümüzdeki yıllarda yeniden yapılacağını düşündüğümüzde orada da bir fırsat var.

Diğer taraftan bence üstünde en çok tartışılması gereken sözler dile getirilen çoklu paket seçenekleri. Sebebini şöyle açalım: Türk Telekom aslında tüm Türkiye’de belli kriterleri oluşturmuş olan şirketlere internet ve sesle iletişim hizmeti satmakla yükümlü bir toptancı şirket. BTK tarafından yetkilendirilmiş herkese rekabet koşullarını sağlayacak internet hizmeti ve ses hizmeti satmak “ZORUNDA” ve bu serbest piyasa ekonomisiyle yönetildiğini umduğumuz ülkemizde tartışmaya açık değil. Çoklu paketten kasıt internet paketiyle paketlenmiş ses ve müzik hizmetleriyle mesela… Burada yapılan indirimler toptan ses ve data hizmeti verdiği küçük firmalar üstünde yıkıcı bir etkiye sahip olacaksa… Bu da mesela Rekabet Kurumu’nun “Türk Telekom artık tek bir şirket biz karışamayız” yaklaşımlarına nail olacaksa… Sanki bir şeyler ters gidiyor deme fırsatı doğacaktır bize. Devletin bunları öngörmediğini düşünmek devletin içinde çalışan insanların zekasına hakaret olacaktır. Mutlaka konuyla ilgili ciddi önlemler almışlardır diye düşünüyorum, umuyorum.

Evet Türk Telekom, yapısı itibarıyla ülkenin dijitalleşmesi için en büyük ihtiyacımızdır. Ama bu ülkenin dijitalleşmenin ötesinde serbest piyasa kurallarını gözeten, yıkıcı rekabetten kaçınan, başkalarının hakkını hor görmeyen güzelliklere de ihtiyacı var.

Önceki2 / 2Sonraki

Tags: , , , , , ,

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.