MENU

3.250 TL’ye telefon olur mu?

İnternetin değişen maddeleri ve gerekçeleri

10/09/2014 Comments (0) Views: 1071 ANKARA, İNTERNET, MANŞET

Alternatif vekiller internet kanunu için ne dedi?

HDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan:

Değerli arkadaşlar, öyle bir noktaya geldi ki artık bu keyfî uygulamalar, inan ediniz, hakikaten devletin ve hukukun çivisi çıktı. Yani, kim, kimi, neye göre cezalandırıyor, kim, kimi, neye göre takip ediyor, kim, kimi, neye göre dinliyor hakikaten anlayabilene aşk olsun. Öyle bir noktaya geldik ki… Benim çocukluğumda sabahleyin Suriye’de erken kalkan darbe yapıyordu, birkaç senede bir devamlı cumhurbaşkanları, başbakanlar değiştiriliyordu, idam ediliyordu, düzenler değişiyordu. Burada da erk o kadar hızlı bir şekilde el değiştiriyor ki, bir dönem bakıyorsunuz Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulunun seçimi için “Yetmez ama evet.” diyenlerden, “Mezardaki ölüleri de çıkarın, getirin, oy kullansın.” noktasından bir müddet sonra paralel tartışmalarına kadar geliyoruz. Peki, ne oldu bu? Yani, bir gün en doğru, en güzel, en iyi olan, olmazsa olmaz olan bir dönem geçtikten sonra tu kaka nasıl oluyor, nasıl oldu? Aynı şekilde, bu İnternet meselesi de, cezalar da, Facebook da bir dönem bakıyorsunuz kapatılıyor, yani Çin’de, Rusya’da, Moğolistan’da artık rastlanılmayacak şekilde uygulamalar oluyor ve bir müddet sonra da öyle maddeler geliyor ki, işte “2 bin TL’den 50 bin TL’ye kadar ceza verilir.” Peki, o zaman önünüze gelene 50 bin TL ceza verin yani 16 yaşında genç de bu cezayı alsın, 20 yaşındaki de alsın, kadın da alsın, erkek de alsın. Peki, nereye gidecek bu uygulamalar?

Yani, eğer biz bunları doğru düzgün, açık, net, şeffaf, bütün dünyada geçerli hukuk kaidelerine uygun normlara bağlamazsak inan edin altı ay sonra, sekiz ay sonra bir genel seçim olur, şu an nelerden şikâyet ediyorsanız bunların aynısı sizin başınıza da gelir çünkü Türkiye çok kısa bir zamanda bunların tamamını yaşadı. 68 general cezaevine sokuldu, bir müddet sonra “Bunlara kumpas kurulmuş.” diye dışarı çıkarıldı. Genelkurmay Başkanı geldi, esti, yağdı, gürledi, lav silahına “soba borusu” dedi, iki yıl cezaevine girdi. Ondan sonra çıktı, “A, vallahi çok kötü oldu, yanlış oldu, eksik oldu, özür dileriz.” denildi. Yarın -bizlerin başına gelen belli de- sizlerin de başına ne geleceği belli değil. Onun için, değerli arkadaşlar, bunları böyle keyfî uygulamalara bırakmak yerine -dünyada İnternet’i ilk kullanan biz değiliz, İnternet’i bulan da biz değiliz; Facebook’u çıkaran, icat eden biz değiliz, ilk kullanan da biz değiliz- dünya, gelişmiş demokrasiler bunu nasıl kullanıyorsa, nasıl değerlendiriyorsa, bunun engelleri, önlemleri neyse, gelin, bunları uluslararası kriterlere bağlayalım. Bu şekilde keyfîlikle gidersek bir gün o keyfîlik döner, gelir bizi de döver döndükten sonra.

Değerli arkadaşlar, çok şeyler konuşuldu. Yani bunun teknik mevzuatıyla da ilgili uzman arkadaşlar var. Ben şahsen bunun uzmanı değilim ama uzman arkadaşlar, “bu işin profesörü” olan insanlar bile bu kriterlerin neye göre belirlendiğini izah edemiyorlar.

Biz parti grubumuz olarak bu maddenin, bu metnin yasadan çıkarılmasını teklif ediyoruz. Çıkarılmadığı takdirde çok daha büyük tartışmaların, çok daha büyük yasal bir keşmekeşin ortaya çıkacağını düşünüyoruz. İnşallah kulak verirsiniz, değerlendirirsiniz.

HDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.