ABD İsrail’in canını sıkacak içeriklerin Facebook’tan kaldırılmasını yasalaştırıyor

0
194

ABD’de devletin, Facebook ve diğer sosyal medya sitelerini polis tavsiyelerine dayanarak belirli içerikleri kaldırmak için mahkeme emirlerini aramalarına izin verecek bir tasarı tartışılmaya başlandı.

Anayasa ve Adalet Komitesi tarafından onaylanacak yasa; İsrailli yetkililerin, Google, Twitter ve Facebook dahil olmak üzere kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin, İsrailli izleyiciler tarafından görülmesini içeren herhangi bir web sitesindeki yayınları engellemesine izin veriyor. Bu, özel bloglardan ve İsrail’in The Times’ın Blogs bölümü gibi haber sitelerinde yer alan blog platformlarından içeriğin engellenmesini tek taraflı olarak mümkün kılıyor.

İlk öneri sosyal medyada terör saldırısı ile mücadele etmeyi amaçlasa da, son oylama için yetkilendirilen tasarı, İsrail’in ceza yasasının herhangi bir bölümünü ihlal eden herhangi bir gönderinin sansürüne izin veriyor.

Ancak hükümet, tasarının ancak söz konusu malzemenin kamuoyunu veya ulusal güvenliği tehlikeye sokması olasılığının yüksek olduğu durumlarda uygulanacağını söyledi.

Yasa ilk olarak, İsrail’in Kamu Güvenlik Bakanı Gilad Erdan ve Adalet Bakanı Ayelet Shaked’in Temmuz ayında, Kudüs’te Facebook yetkilileriyle bir araya gelmesinden iki hafta sonra önerildi.

Erdan Pazar günü yaptığı açıklamada, mevzuattan gurur duyduğunu belirtti. İsrail, sosyal medya şirketlerini platformlarını temizlemeye itiyor. Ama en önemlisi, yasa çıkınca buradaki temizlik sorumluluğunu bizzat şirketlere veriyor.

Facebook, geçmişte İsrail’in Filistinlilerin tahrik ettiği iddiasını yaymak için dikkat çektiği bazı sayfaları kaldırmayı kabul etti. Bununla birlikte Facebook, hükümetleri halihazırda içeriği engelleme yeteneği sağladığını söylüyor: “Hükümetler İnternet’teki bir şeyin yasalarını ihlal ettiğine inandıkları zaman, Facebook gibi şirketlerle iletişim kurabilir ve bu içeriğe erişimi kısıtlamamızı talep edebilirler. Böyle bir talep aldığımızda, belirtilen içeriğin gerçekten yerel yasaları ihlal edip etmediğini belirlemek için incelenir. Bunun olduğunu tespit edersek, ilgili ülke veya bölgede kullanılamaz hale getiririz.”

İsrail Meclis başkanı MK Nissan Slomiansky yaptığı açıklamada, tasarının kamu güvenliği ve ifade özgürlüğü arasında bir denge kurduğunu belirtti.

Ancak muhalefetteki Siyonist Birliğin MK Revital Swid’i, yasaların teröre teşvikle ilgili olmayan durumlarda kullanılabileceğine dair endişelerini dile getirdi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.