4G hakkında merak ettiklerimiz

0
555

Frekans satış haritası

frekans durumuSize sunduğum bu resim ciddi bir arşiv niteliğinde ve ihalenin son anına kadar bu işi takip etmesi gereken herkesin elinde tutması gereken bir belge.

Gri olan alanlar şu anda satışa çıkarılan frekanslar. Yeşil olanlar Avea, kırmızı olanlar Vodafone ve mavi olanları Turkcell olarak görebilirsiniz.

800 MHz şu anda olduğu gibi tam haliyle satışa çıkıyor. 900 MHz’de Turkcell ve Vodafone’un mevcut 11 MHz sahipliği var, Avea’nın ise bir zamanlar uzak mesafeler için izin aldığı 2,4 MHz. Her şeyin eşit olduğu durumda bu tabloyla Turkcell ve Vodafone’a 1,4 MHz verilecek böylece onlar 12,4’e çıkacak. Avea’ya ise doğal olarak ihalesiz biçimde 7,6 verilecek ki bu da onu 11’e taşıyacak. Ama daha önce belirttiğimiz gibi 1,4, önceden alınan 11 olmadan tek başına kullanılması durumunda anlamsız hale dönüşüyor.

1.800 ve 2.100 MHz olayında iş inanılmaz derecede çetrefilli hale geliyor söylentilerin çokluğu ve şartnamenin yokluğunda: Bu iki frekanstan edinebileceğiniz frekans sayısı 35 olacak diyorlar. E peki öyle olsun. Ama o zaman basit matematik bizi zorlamaya başlıyor. 1.800’ün 30 MHz’lik paketini almak yerine 10’luk paketini alsanız; 2.100’ün iki tane 5’lik paketini aynı anda alabiliyor musunuz? Buna izin var mı yoksa 2.100’ün üç paketinden birer tane alabilirsin mi diyor devlet operatöre… Gelin çıkın işin içinden. Çünkü o zaman parasıyla çok frekans almak isteyene yazık oluyor, az alan da bir şekilde satın alabileceği şeyden daha az toparlamış oluyor.

Her şeyi bir kenara bırakın, operatörler şunu diyebilecek mi: (Örnek olarak söylüyorum) Ben 10 adetlik 2.100 TDD frekansını istemiyorum kardeşim. Almayacağım dediği zaman hayır illa almak zorundasın mı diyecek devlet?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.