4G hakkında merak ettiklerimiz

Frekansların getirdiği tereddütler

Frekansların önce fiyatlarının açıklanıp nasıl dağıtılacağının şartnamesinin bu yazının yazıldığı dakikalarda dile getirilmemiş olması çok tuhaf. Çünkü şirketler ödeme planlarını ve (mesela) bankalardan alacakları kredileri frekansların minimum ücretlerine göre değil şartnameye göre belirleyecekler. Çünkü şartnameden çıkan sonuca göre bir frekansı alıp alamayacakları belli olacak.

Şartnameden çıkan sonuçlar şirketlerin teknoloji ve hatta baz istasyonlarının donanım satıcılarının seçimlerini bile etkileyecek. Ülkeyi nasıl kapsayacakları, hangi frekans bantlarını kullanabileceklerine göre karar verecekler birçok şeye. Ama konuştuğum şirket yetkililerinin beklentilerinin birbirinden çok farklı olması bende halen kafaların çok karışık olduğu izlenimini uyandırıyor. Yaptığımız röportajlar dahi şu anda havada kalıyor.

Şu bile çok kritik bir soru ki cevabı halen net değil: Diyelim ki ben 900 MHz frekans aldım. Bunu 4G için kullanmak zorunda mıyım yoksa arzu edersem 2G için de kullanma hakkına sahip olabilecek miyim… Tersinden düşünelim bu soruyu: Diyelim ki 4G geldi ve kullanıcıların büyük bir kısmını bu teknolojiye taşıdım. O zaman 2G için kullandığım mevcut 900 MHz frekanslarını 4G için de kullanmaya başlayabilecek miyim?

Bunlara ilk etapta tabi canım izin verilir deseler de “peki emin misiniz altına kesin verilir diye kellenizi koyar mısınız” sorusunu yönelttiğimde “yok daha neler” diyorlar.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş