4G hakkında merak ettiklerimiz

Frekansların “sözde minimum” değerleri

Ekran Resmi 2015-03-18 08.50.26Devlet Resmi Gazete’de 4G ihalesinin muhammen bedellerini, minimum ödenecek tutarlarını açıkladı. Bu tutarların minimum olduğunu söylemek çok zor. Gerçekten bütçe açığı düşünülerek çekilmiş fiyatlar gibi geldi bunlar bana.

2,3 milyar avro minimum bedel nedir diye baktığımızda karşımıza bitmiş İngiltere 4G ihalesinin 2,4 milyar poundluk değeri çıkıyor nal gibi. Tamam biz daha çok frekans veriyor olabiliriz. Ama yıllık kullanıcı başı geliri 200 avroların üstünde olan İngiliz kullanıcısına aylık ortalama kullanıcı geliri 20 TL olan bizim şirketleri koyar ve onun sadece 1,4 katı “minimum” bedel isterseniz orada biraz durup düşünmek lazım.

Şirketler buna karşılık “aman ne güzel fiyatlar” şeklinde bülten çıksalar da içlerinin kan ağladığına eminim. Çünkü verecekleri frekans bedeliyle beraber adam gibi kapsayan bir yatırım içinde ceplerinden çıkacak minimum tutar 5 milyar TL’yi “su içinde” aşacak.

İşin bir diğer tuhaf yönü de devletin frekansları doğru dürüst paketleyememesi. Mesela herkesin çok ihtiyacı olan 800 MHz frekansı için üç paket yapılmış. Üçünün de boyu ve parası aynı. E operatörlerin boyu birbirine denk değil ki… Biri 30 küsur milyon aboneye bu frekansla gidecek diğeri 10 küsur milyona. Bir şirketin tek paketten alması da mümkün olmadığına göre o zaman orada açık artırma olmayacak.

Bunun yerine bir paketi diğerinden bir tık da olsa fazla tutmaları güzel iş yapabilirdi. Ama hakkaniyet mi diyelim, parası çok olmayana geçilmiş iltimas mı adını ne koyarsanız koyun biraz tuhaf olmuş paketleme… Bunun adını açık artırma koymak çok doğru gözükmüyor bana.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş