4,5G ihalesi sonucu: Turkcell 4G kalanlar “buçuk”

5G, ANKARA, MANŞET, OPERATÖRLER

avea

 • İhalenin şartnamesinde 390,4 bant sunulacağı dile getirildi. Muhammen bedelleri toplayınca 2,3 milyar dolarlık bir fiyat çıkıyordu karşımıza. Bir de mevcut olmayan mobil operatörler için bantlar ayrılmıştı. Yani burada 4. operatör görme ihtimali de vardı.
 • 4. Operatör olarak NETGSM’in adı geçti. Ben bizzat sahibiyle konuştum. İlgniç iş planları olduğunu söyledi. İhale öncesinde orada söyleyeceğim şeyler olabilir dedi. Ama ihale öncesi dava açmasından gayrı bir söylediğini duymadık.
 • Bir de Huawei şartname aldı. Fakat herkes Huawei’nin ihaleye gireceğini sanıp onun haberini yaptı. Sadece şartname aldılar. 50 bin lira verdiler. Ama bunun karşılığında gün boyu herkes Huawei konuştu. Bilerek mi bilmeden mi karar veremiyorum ama o kadar güzel reklam yaptılar ki aklım durdu.
 • İhalenin en uzun süren bölümü şirketlerin yeterliliklerinin incelendiği zarfların açılma bölümü oldu. Ankara’daki arkadaşlarla konuştuğumda İstanbul’a dönüş biletlerini değiştirdiklerini öğrendim. Evet sanki bugün zor biter gibi duruyordu ihale ama öyle olmadı.
 • İhalede şirketler en üst düzelde temsil edildi. İşin en ilginç tarafı Türk Telekom masasında İngilizce konusunda yardımcı olacak bir çevirmenin de bulunmasıydı. Bana ilginç geldi.
 • İhaleye girenler iletişim ve vücut dili açısından çok kötü bir performans sergiledi. Fiyat sıkıştırması yaşandığında aldıkları molalarda panik havası ve hayal kırıklıklarını izleyenlere yansıttılar. Özellikle Vodafone yetkililerinin sık sık su içmesi onları çaresiz gösterdi. Belki değillerdi ama ben gözükeni söylüyorum.

4,5G ihalesi sonucu: Turkcell 4G kalanlar “buçuk”” üzerine 10 yorum

  1. Turkcell kalite falan değil. Tüm konuşmalarımda farklı telefonlarda ses kesik kesik geldiği oluyor. Data çekmediği yerde Avea jet hızıyla çekiyor. Fiyatları şişik kalite de orta sınıf. Kendinizi kandırmayın boş yere.

 1. 5G nin gelmesine 3 sene kala Turkcell rakiplerinin 2 mislinden fazla para bayılmış, bu bir başarı hikayesi mi yoksa enayilik mi? vodafone 4G artık uzun vadede ölü bir teknoloji olduğu için en az parayı ödeyerek bu 3 yıllık süreci atlatmak adına akıllı bir hamle mi yaptı? Turkcell ne kadar altyapı yatırımı yaparsa yapsın bu fahiş fiyat politikasıyla abone kaybetmeye devam eder.

  1. Peki sizi TKNLJ formatında eğiteyim:
   1. 5G 2020 yılından önce gelmeyecek. Bunu bu sitede yazılan yazılardan da Birleşmiş Milletler internet sitesinden de görebilirsiniz
   2. Rakiplerinden iki misli fazla para bayılarak satın aldığı şey kullanım lisansı değil bizzat frekanslardır. 4G de gelse 8G de gelse bu frekanslar üstünden hizmet verlecek. Yani öyle bilir bilmez atmak yanlış
   3. “4G uzun vadede ölü bir teknoloji” cümlesini bir kez de yüksek sesle söyleyin. Ben denedim çok daha komik oluyor
   4. Turkcell’i savunmam ama altyapının çoğunu almak iyidir. Umarım kalan operatörler de parasızlıktan almamıştır bunu yoksa sizin kafanızda olduklarından değil

  1. Siteyi okuyabilirseniz düzenli olarak sitede ne getirecek ne götürecek olaylarının gündemde tutulduğunu görebileceksiniz. Bunlar dedikodu dediğiniz şeylere ise biz analiz diyoruz. “Öyle değil böyle” deme yetiniz varsa okumayı isterim

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.