MENU

20 – 26 Mayıs teknoloji haber özetleri

28 Mayıs Türkiye ve dünyadan teknoloji haberleri

27/05/2019 Comments (0) Views: 1365 Takvim

27 Mayıs Türkiye ve dünyadan haber özetleri

Amazon ülkeleri .Amazon alan adını Amazon’a vermiyor

Peru, Kolombiya, Ekvador ve Bolivya cumhurbaşkanları, küresel perakende şirketi Amazon’a .amazon adına haklarını vermek için internet protokolünü yöneten kuruluşun yakın tarihli bir kararını eleştirdi.

Amazon, 2012’den bu yana .amazon alan adının münhasır haklarını arıyor. Ancak, Peru, Kolombiya, Ekvador ve Bolivya dahil Amazon havza ülkeleri, coğrafi bölgelerini ifade ettiklerini ve tek bir şirketin tekeli olmaması gerektiğini savundu.

Dört lider – Peru’nun Martin Vizcarra, Kolombiyalı İvan Duque, Ekvador’un Lenin Moreno ve Bolivya’nın Evo Morales – ülkelerini İnternet’in yetersiz yönetişimi olarak tanımladıklarından korumak için güçlerini birleştirmeye söz verdi.

Geçtiğimiz hafta, İnternet adreslerini denetleyen Atanan İsimler ve Numaralar için küresel İnternet Şirketi (ICANN), 30 günlük bir kamuoyu yorumuna kadar Amazon tarafından istenen atamaya devam etmeye karar verdiğini söyledi.

Latin Amerika ve Karayip ülkelerinin, Amazon ülkelerinin veya bölgedeki ülkelerin rızası olmadan coğrafyaya, tarihe, kültüre veya doğaya atıfta bulunan diğer herhangi bir ismi uygun hale getirme girişimlerini reddetme konusunda 2013 yılında anlaştıklarını söylediler.

Önceki1 / 7Sonraki

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.