MENU

Apple’ın CEO’su da devletine güvenmiyor

F klavye konusundaki yeteneksizlik

18/02/2016 Comments (0) Views: 787 Girişim, İNTERNET, MANŞET

“Aman kimseler duymasın” tadında girişim tavsiyeleri

Peki Gökhan Duyarlar hangi girişimcileri nasıl alıyor? Onunla çalışanlar diğerlerine göre biraz daha şanslı. Öncelikle kendi bilgi birikimini ve görgüsünü ekliyor bünyesinde çalışan firmalara… Şu anda ülkemizde onlarca melek yatırımcı kanatlarını çırpa çırpa adam arıyor. Bu adamlar size bilgi de veriyor olabilir para da… Ama Türkiye’de tutmuş kaç tane para kazanan projeleri var? Buna bakmak lazım.

Bir şirketi alıp onunla çalışmaya başladığında bir kere onun başında duran adamı hayatın zorluklarından kurtarıyor. Bir yerde hayatını devam ettirecek kadar para kazanmak zorundaysa onunla çalıştığı andan itibaren, şirketi o sırada para kazansa da kazanmasa da maaşını vermeye başlıyor. Ayrıca bir girişimcinin bilemeyeceği, belki de bilmemesi gereken tüm yan hizmetleri ona sunmaya başlıyor: Hukuk konusunda muhasebe konusunda, gerektiğinde yazılım konusunda hatta pazarlama alanında ona tüm desteğini sunuyor. Bunlar öyle dışarıdan parayla alınabilecek şeyler değil. Çünkü artık mobil yazılım dediğiniz olayı çözmüş bitirmiş durumda. Girişimcinin dışarıdan 5 liraya yaptıracağı şeyleri denenmiş ve tutmuş sistemlerle bir liraya mal ediyor Duyarlar. Bırakın bu sistemleri beşte bir maliyetle kullanmayı, tutmuş ve çalışır durumda olan bir uygulama için belki de beş kat fazla para vermeniz gerekiyor.

Peki bunun için şirketi sahiplenme durumu ne? GD holding kapısından girip bu güzelliklere kavuşmak için fikrinizle kurulacak şirketinizin yüzde 60’ını veriyorsunuz. Bu rakamı duyunca “YOK ARTIK” diyenlerin olduğunu hissediyorum. Sen bana aylık maaş vereceksin ben de sana şirketimin yüzde 60’ını vereceğim öyle mi? Ama olay öyle değil. Bence çok mantıklı bir mekanizma kurmuş Gökhan Duyarlar. Sizin elinizden sizin işinizi alıyor ve size bunun büyümesi için her tür fırsatı sunuyor. Sonra birinci sene hedeflerini tutturunca yüzde 20’sni size geri veriyor. Ardından ikinci sene hedeflerinizi de tutturursanız yüzde 20’sini daha geri veriyor size. Böylece iki sene hedefleri tutmuş ve dolayısıyla tıkır tıkır çalışan bir şirketi badece yüzde 20 hisse verip beş kuruş harcamadan onların yetenekleriyle kurmuş oluyorsunuz. Yani o kadar da “YOK ARTIK”lık bir durum yok ortada…

Gökhan Duyarlar, girişimcilerde yüksek insan kalitesi arayanlardan. Girişimclerin biz harikayız kesin bize yatırım yaparlar demesinden hiç hoşlanmıyor. “Fikir çok artık, dünya eskisi gibi değil. Bizim için mühim olan şey insan kalitesi diyor. Yanlış stratejiler yüzünden çöken her akıllı girişimci için üzülüyor. Ülkeden gitmek zorunda kalan her girişimci için üzülüyor.
Son olarak Duyarlar ile uzun uzadıya Türkiye’den milyar dolarlık girişim çıkar mı çıkmaz mı diye konuştuk. Bu vergi sistemiyle çıkmasını mümkün görmüyor. Bunu anlamak için de Gökhan Duyarlar gibi bu meslekte çok yiyip içmiş çok tozunu yutmuş olmak gerekmiyor. Dubai buradan üç saat. New York 10 saat. İrlanda… Benzeri Avrupa ve Uzakdoğu ülkeleri… Hükümetimiz kırk sayfa kağıt doldurtup çalışanların maaşlarını KDV’ye saymaya çalışacağına bu vergi işlerine bir el atsa çok daha iyi olur…

Önceki2 / 2Sonraki

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.