MENU

Bilişimciler ya ekonomiyi bilmiyor ya da dayak yememiş

Video TV’yi bitirir mi?

12/01/2016 Comments (3) Views: 1367 ANKARA, MANŞET, OPERATÖRLER, TURKCELL

4G’de en çok neyin Türk olmasını isterdiniz?

turkcell merkezTurkcell’in daha önce girdiğimiz bir merkezi vardı: Bu merkezin içinde ülkenin her tarafındaki baz istasyonları, duvar büyüklüğünde bir ekrana yansıtılmış harita üstünde herkesin gözünün önünde duruyor ve bunun üstünde derinlemesine çalışmalar yapılıyordu.

Turkcell bu hizmeti bir gömlek yukarı taşımış. Bu haritayı zenginleştirmiş. Öyle ki artık duvarda ülkenin her yerine santim santim yayılmış baz istasyonlarının yanında fiber optik kablolar, onların yanında ses iletişim ve hatta Turkcell TV+ ile anlık olarak ilgileniyorlar. Bu hizmetlerden gelen bilgiler otomatize bir biçimde alarm veriyor kendini izleyenlere. Mesela bir yerde fiber çalışmamaya mı başladı? Hemen kızarıyor, ilgili ekipler anında oraya yönlendiriliyor. Baz istasyonunun elektrikleri mi kesildi? Hemen ilgili ekipler aküyü kontrole gidiyor.

Sistem sadece bozulan elektriği kesilen hizmetleri anlatmakla kalmıyor. Geleceğe yönelik raporlar da hazırlıyor kendini izleyenlere. Örneğin bir bölgede veri kullanımı artar ve bunun mevcut fiber altyapısı üstünde negatif etkisi olursa sistem sizi uyarıyor. Veya bir bölgede baz istasyonlarının aşırı kullanımı olduğunda uyarı oluşuyor.

Bunun yanında ülkenin yurt dışı çıkışlarını da orada görebilmek mümkün. Facebook ve Google gibi OTT’lere giden trafiği anlık olarak görmek, ülkenin hangi saatlerde ne gibi trafik yarattığını görmek, buradan yurt dışına çıkışların yol haritasını çizebilmek gerçekten de ülkenin en çok aboneye sahip şirketi için çok önemli. Umarım her operatörün böylesi bir sistemi vardır ve bu kadar etkin kullanılıyordur.

Turkcell 7 gün 24 saat burada 3 vardiyayla ciddi sayıda çalışan tutuyor. Kocaman bir salonda arı gibi çalışıyor herkes. Neden çalışıyorlar? Çünkü sabah evden çıkarken haber kanallarından yapılan lodos uyarılarının karşılığını gördüm oradaki ekranlarda… Türkiye’nin coğrafi olarak yüzde 90’ın üstündeki bölgelerinde ne zaman bir elektrik kesintisi olsa oradaki insanlara ek iş çıkıyor. Fırtına… Çok soğuk… Çok sıcak… Az elektrik… Muhtemelen bayramda ayrı bir dert çıkıyor orada oturanların başına… Yılbaşında ayrı… Maç zamanları ayrı…

Önceki1 / 3Sonraki

Tags: , , , , , ,

3 Responses to 4G’de en çok neyin Türk olmasını isterdiniz?

  1. Mustafa Bulut dedi ki:

    Merhaba,
    Yıllarca gururla çalıştığım Turkcell imden çok ayrı kalamasamda eski Maltepe binasındaki eski adıyla NCC de dev ekranda Türkiye-Güney Kore Dünya kupası 3. lük maçını Turkcell ile coşkuyla izlediğimizi hiç unutumam. Neydi o günler :-)
    İyi ki varsınız….

  2. Paddes kafa dedi ki:

    Güzel bir yazı elinize sağlık Serhat bey.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.